Μάντσεστερ Σίτι – Ρεάλ Μαδρίτης: Ο Αγκουέρο κόντεψε να… βάλει τα κλάμματα! (vid)
Ένας (τυχερός) παίκτης έζησε από κοντά και τις δυο ιστορικές προκρίσεις του Ολυμπιακού σε λίγες ώρες! (vid)
Δεν έμεινε τυχαία όρθιος ο Λούνιν στο πέναλτι του Μπερνάρντο Σίλβα (pic)
Σίνα: «Σκέφτηκα να ρωτήσω τον Τζολάκη πώς το έκανε, το χαρτάκι με βοήθησε» (vids)
Η «Equipe» διαφωνεί με τη Mundo Deportivo: «Ο Ζιντάν θέλει Γιουνάιτεντ»!
Κάθε Παρασκευή προσφορά* χωρίς κατάθεση στην ελληνική ρουλέτα της Betsson
«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)
Τότεναμ

Σον… να μην πέρασε μια μέρα!

Η Τότεναμ επικράτησε εντός έδρας με σκορ 3-0 της Μπορούσια Ντόρτμουντ με τον Σον να κάνει τα εύκολα... δύσκολα για την ομάδα του.

Όταν δεν παίζει ο Χιουνγκ Μιν Σον η Τότεναμ είναι μία άλλη ομάδα. Χωρίς φαντασία, χωρίς τρόπο να δημιουργήσει. Με τον Νοτιοκορεάτη χαφ μέσα όλα είναι διαφορετικά. Ακόμη και όταν παίζει εντός έδρας κόντρα στην Μπορούσια Ντόρτμουντ.

Οι “πετεινοί” επιβλήθηκαν με σκορ 3-0 και πλέον είναι ένα βήμα πριν από την πρόκριση στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Σον σημείωσε το πρώτο τέρμα για την ομάδα του με τους γηπεδούχους να “χτυπάνε” στο τελευταίο δεκάλεπτο δύο φορές με τους Βερτόγχεν και Γιορέντε.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Τόσο η Τότεναμ όσο και η Μπορούσια Ντόρτμουντ μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο, ώστε να παίξουν επιθετικά. Μπήκα, προκειμένου να δημιουργήσουν και όχι να καταστρέψουν. Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι έδειξαν πως πάταγαν καλύτερα.

Είχαν την κατοχή της μπάλας και με το γνωστό τους passing game προσπαθούσαν να βγουν μπροστά. Από την άλλη οι Γερμανοί είχαν κλειστεί σωστά και πιέζοντας αρκετά ψηλά έκαναν δύσκολη τη ζωή των Λονδρέζων.

Έτσι, το πρώτο ημίχρονο εκτός από ισορροπημένο δεν είχε και πολλές φάσεις. Ούτε για τους Λονδρέζους, ούτε για τους Βεστφαλούς. Ωστόσο, αυτό έμελλε να αλλάξει και μάλιστα άμεσα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου 45λεπτου.

Ο Βερτόγχεν σέντραρε από τα αριστερά και ο Σον με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων. Αυτό ήταν. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι έγινε ακόμη πιο ανοιχτό και όλα έδειχναν πως θα είχαμε ακόμη περισσότερα γκολ. Όσοι πόνταραν σε αυτό μόνο χαμένοι δεν βγήκαν.

Αν και για να λέμε την αλήθεια έπρεπε να περιμένουν αρκετά λεπτά. Και αυτό γιατί η Τότεναμ έκανε το 2-0 στο 83′ με τον Βερτόγχεν με τον Φερνάντο Γιορέντε τρία λεπτά αργότερα να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα. Έτσι, μετά τη νίκη της Τότεναμ με σκορ 3-0 όλα μοιάζουν πολύ πιο εύκολα για τους Άγγλους σε αντίθεση με τους Γερμανούς.