«Στο στόχαστρο της Σεβίλλης ο Βαγγέλης Παυλίδης»
Έσβησε το όνειρο της Λίβερπουλ για Τσάμπι Αλόνσο – Πήρε την απόφασή του ο Βάσκος

(Χ)ασμουρητό στο Άνφιλντ (vid)

Σε ένα ανιαρό παιχνίδι Λίβερπουλ και Μπάγερν Μονάχου έμειναν στο 0-0 αφήνοντας ανοικτούς λογαριασμούς για την ρεβάνς του Μονάχου.

Ντέρμπι από τα.. παλιά είχε σήμερα το πρόγραμμα του Τσάμπιονς Λιγκ για την φάση των 16 της διοργάνωσης. Η Λίβερπουλ υποδέχτηκε την Μπάγερν Μονάχου σε ένα παιχνίδι που «παρέλασαν» συνολικά 10 τρόπαια Τσάμπιονς Λιγκ.

Σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι της Λίβερπουλ, έχει δύο αλλαγές. Οι Χέντερσον και Αλεξάντερ-Άρνολντ βρήκαν θέση στην ενδεκάδα αντί των Φαν Ντάικ (τιμωρημένος) και Μίλνερ. Το μεγάλο όπλο στην επίθεση της Μπάγερν είναι φυσικά ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι, που είναι μάλιστα ο κορυφαίος σκόρερ στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ με 8 τέρματα.

Στο πρώτο μέρος καμία από τις δύο ομάδες δεν θέλησε να κινδυνέψει το γκολ.  Η Μπάγερν προσπαθούσε με αρκετές πάσες να ελέγχει το ρυθμό και τους γηπεδούχους να πιέζουν ψάχνοντας το κλέψιμο που θα τους βγάλει απέναντι σε ανοργάνωτη άμυνα. Εκεί ήταν που η Λίβερπουλ αντιμετώπισε κάποια αμυντικά προβλήματα το οποία δεν κατέληξαν σε γκολ.

Από το 30΄και μετά όμως η Λίβερπουλ ισορρόπησε και ήταν αυτή που απειλούσε με αξιώσεις την εστία του Νόιερ.  Θα μπορούσε μάλιστα να πετύχει και το γκολ αν ο Μανέ ήταν λίγο πιο προσεκτικός. Το σκορ μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου δεν άλλαξε με τις δύο ομάδες να μην πετυχαίνουν γκολ μένοντας στο 0-0.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ακόμη πιο υποτονικά από το πρώτο. Στα πρώτα λεπτά του ημιχρόνου δεν υπήρξε καμία φάση η οποία θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως επικίνδυνη. Πρώτη αξιόλογη φάση ήταν αυτή της Μπάγερν στο 59′.

Από εκεί και πέρα καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να απειλήσει επί της ουσίας την αντίπαλη εστία. Ο Κλοπ προσπάθησε να κάνει το σχήμα του πιο επιθετικό αλλά η Μπάγερν είχε πολύ καλές αμυντικές τοποθετήσεις. Η πρόκριση θα κριθεί στο Μόναχο με τους γηπεδούχους να έχουν ένα μικρό αβαντάζ μετά το σημερινό 0-0.