Τονάλι, διαλύεται η καριέρα σου – Νέα κατηγορία για παράνομο στοιχηματισμό (pic)
Η Μπαρτσελόνα είναι κοντά στο να πάρει… τσάμπα τον «εγκέφαλο» της Άρσεναλ!
Οριστική απόφαση – «Ακύρωσε» την Μπάγερν και θέλει μόνο Ρεάλ!
Ατλέτικο Μαδρίτης

Δεν θέλει VAR, θέλει…cojones

Η παθιασμένη Ατλέτικο, βρήκε γκολ από τους κεντρικούς αμυντικούς της και πήρε σαφέστατο προβάδισμα πρόκρισης, επικρατώντας με 2-0 της Γιουβέντους.

Η Ατλέτικο παρουσιάστηκε με το μαχαίρι στα δόντια στο δεύτερο ημίχρονο και μέσα σε 5 λεπτά «καθάρισε» την αδιάβαστη Γιουβέντους, του φοβικού Αλέγκρι. Το VAR έδρασε καταλυτικά, με την Ατλέτικο πάντως να διαμαρτύρεται.

Καλύτερη στο πρώτο η Γιούβε

Στο πρώτο ημίχρονο η Γιουβέντους ήταν καλύτερη, έδειξε μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στον αγωνιστικό χώρο, όμως η Ατλέτικο έφτασε πιο κοντά στο γκολ. Στο 25′ κέρδισε πέναλτι, το οποίο όμως αναιρέθηκε με τη βοήθεια του VAR.

Μόλις στο 9′ ο Κριστιάνο Ρονάλντο απείλησε τον Όμπλακ, όμως ο τερματοφύλακας της Ατλέτικο αντέδρασε εξαιρετικά.

Στο 25′ έγινε η επίμαχη φάση του πέναλτι, με τον διαιτητή αρχικά να δείχνει την άσπρη βούλα. Παρόλα αυτά μετά από την εξέταση του VAR, αποφάσισε να αναιρέσει την απόφασή του.

Από τη φάση του πέναλτι και μετά, η Γιουβέντους ανέβασε την απόδοσή της, όμως παρότι είχε την υπεροχή, δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Όμπλακ. Ο Πάουλο Ντιμπάλα ήταν αρκετά δραστήριος, όμως δεν είχε βοήθειες.

Τρομερή Ατλέτικο στο δεύτερο ημίχρονο, χάθηκε ο Αλέγκρι

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, η κατάσταση άλλαξε εντελώς. Η Ατλέτικο μπήκε αποφασισμένη να πάρει τη νίκη και το έκανε με εμφατικό τρόπο.

Στο 50′ ο Ντιέγκο Κόστα έφτασε κοντά, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε ελάχιστα άουτ. Μόλις 3 λεπτά αργότερα, ο Γκριεζμάν έπιασε καλό σουτ, όμως ο Σέζνι απέκρουσε εντυπωσιακά.

Η Ατλέτικο φώναξε για πέναλτι σε χέρι στο 54′, όμως ο διαιτητής, με την βοήθεια του VAR έδειξε πως το παιχνίδι πρέπει να συνεχιστεί κανονικά.

Από την επίμαχη φάση και μετά, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε. Εκεί λοιπόν που άπαντες πίστεψαν πως οι δυο ομάδες θα πάνε στο Τορίνο, με τη Γιούβε να έχει το πάνω χέρι, ήρθαν τα πάνω-κάτω!

Αρχικά ο Μοράτα σκόραρε στο 70′ όμως το γκολ του ακυρώθηκε μετά τη χρήση του VAR από το διαιτητή.

Στο 79′ μετά από μπέρδεμα στην περιοχή των «μπιανκονέρι» η μπάλα έφτασε στον Χοσέ Μαρία Χιμένες, που με κοντινό σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σέζνι για το 1-0.

Με την ψυχολογία στα ύψη, οι «ροχιμπλάνκος» έφτασαν και σε δεύτερο γκολ, τελειώνοντας το παιχνίδι. Στο 83′ ο Ντιέγκο Γοδίν εκμεταλλεύτηκε ακόμη ένα λάθος της άμυνας των φιλοξενούμενων και με το σουτ του να κοντράρει και στον Ρονάλντο, νίκησε τον Σέζνι για το 2-0.

Στα τελευταία λεπτά η Γιουβέντους προσπάθησε, όμως η κεφαλιά του Ρονάλντο στο 93′ πέρασε άουτ. Έτσι η Ατλέτικο θα ταξιδέψει στο Τορίνο με σαφέστατο προβάδισμα πρόκρισης. Από την άλλη η Γιουβέντους χάθηκε, καθώς ο Σιμεόνε έκανε «πλάκα» στον Αλέγκρι, που πρέπει να απαντήσει στο Τορίνο.