Έβαλε ακόμη μία γκολάρα με την Μπαρτσελόνα ο Ντεπάι! (vid)
Ο Χιμένες γύρισε από τον τραυματισμό του με γκολ! (vid)
Ματσάρες στα προημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά! (vids)
Πάου Τόρες για αντι-Βαράν στη Ρεάλ Μαδρίτης
Παρί Σεν Ζερμέν

Πάρτι με γκολάρες και αυτογκόλ έστησε η Παρί (vid)

Μετά από ένα απόλυτα χορταστικό παιχνίδι η Παρί Σεν Ζερμέν διέλυσε με 5-1 την Μονπελιέ στο Παρίσι σε εξ αναβολής παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής.

Μονάχα σχεδόν ένα ημίχρονο κατάφερε να κοντράρει την Παρί η Μονπελιέ. Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Τόμας Τούχελ έκαναν πάρτι σε ένα ματς που τα είχε όλα. Τρεις γκολάρες, δύο αυτογκόλ, δύο ακυρωθέντα γκολ και πάμπολλες χαμένες ευκαιρίες. Τελικό σκορ; 5-1. Οι πρωταθλητές Γαλλίας έκαναν επίδειξη δύναμης κόντρα σε μία Μονπελιέ που δεν κλείστηκε στο καβούκι της.

Η πρώτη καλή φάση στο ματς ήταν για τους φιλοξενούμενους. Στο 8ο λεπτό ο Σκούλετιτς δοκίμασε ένα σουτ μετά από ωραία ατομική ενέργεια. Αλλά ο Μπουφόν έδιωξε την μπάλα με μία εξαιρετική επέμβαση. Πέντε λεπτά αργότερα οι Παριζιάνοι άνοιξαν το σκορ. Ο Ντάνι Άλβες έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Κουρζάβα πρόλαβε τον αντίπαλό του και με κεφαλιά έγραψε το 1-0. Στο 26′ ο Ντι Μαρία σπατάλησε τεράστια ευκαιρία για γκολ, καθώς βγήκε τετ-α-τετ, αλλά πλάσαρε πάνω στον Λεκόμτ.

Στο 31′ η Μονπελιέ έφερε το ματς στα ίσια. Ο Μολέτ εκτέλεσε με δύναμη ένα φάουλ από τα δεξιά με τον Μπουφόν να διώχνει την μπάλα οριακά εντός τέρματος για το 1-1. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν καταιγιστικός. Στο 34′ ο Ενκουνκού δεν πρόλαβε να πλασάρει, καθώς κόπηκε από τους αμυντικούς. Τρία λεπτά μετά, ο Λε Ταλέκ με σουτ μέσα από την περιοχή δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπουφόν. Η Παρί πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα. Στις καθυστερήσεις ο Ντι Μαρία με τρομερή εκτέλεση δεν άφησε περιθώρια στον Λεκόμτ και έκανε το 2-1.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι. Στο 55′ ο Μπαπέ προσπάθησε να βρει ένα γκολ, αλλά το σουτ του σταμάτησε στον Λεκόμτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Χίλτον ξέφυγε από τον αντίπαλό του, αλλά ο Μπουφόν είπε όχι στην κεφαλιά του. Το τελευταίο 20λεπτο εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο. Αρχικά η Παρί είδε δυο γκολ της να ακυρώνονται ως οφσάιντ (68′-71′).

Στο 73′ όμως το τέρμα ήταν κανονικό. Μετά από κακή απομάκρυνση της άμυνας, ο Ενκουνκού πήρε την κεφαλιά. Στην πορεία της μπάλας μπήκε ο Σκούλετιτς και την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του για το 3-1. Όμως το μενού είχε ακόμα ένα αυτογκόλ. Στο 78′ ο Κουρζάβα έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Μπαπέ την προβολή. Αλλά, η μπάλα βρήκε και στο πόδι του Χίλτον και κατέληξε στα δίχτυα για το 4-1.

Όμως ο Μπαπέ ήθελε γκολ. Και τελικά το βρήκε. Στο επόμενο λεπτό ξανά από πάσα του Κουρζάβα, ο νεαρός μπήκε στην περιοχή, σούταρε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στο παραθυράκι του Λεκόμτ. Αυτό ήταν και το κερασάκι στην τούρτα, με τους Παριζιάνους να πραγματοποιούν μία τρομερή εμφάνιση.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η Παρί είναι πρώτη με 65 βαθμούς σε 24 παιχνίδια. Από την άλλη, η Μονπελιέ είναι στην 6η θέση με 38 βαθμούς σε 25 αγωνιστικές.