Κάθε Παρασκευή προσφορά* χωρίς κατάθεση στην ελληνική ρουλέτα της Betsson
«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)
Οζίλ: «Μπαρτσελόνα, έχεις… χαλάσει! Πάψε να μιλάς για διαιτητές»
Στον τελικό ο Ολυμπιακός, έκαναν το θαύμα τους τα «ερυθρόλευκα» πιτσιρίκια! (vids)
Αποκάλυψη Γκουαρντιόλα – «Ήθελε να φύγει! Εγώ φταίω, δεν του έδινα χρόνο…»
Αρτέτα: «Πάτε καλά; Βάζουμε τόσα γκολ και… λέτε πως έχουμε πρόβλημα»
Τα μεγάλα φαβορί για την Χρυσή Μπάλα – Bye, bye Μέσι! (pic)
Τσέλσι, πες αλεύρι – Επιστρέφει ο ανεπιθύμητος στο Λονδίνο!
Ντόρτμουντ

Αλύγιστη η Ντόρτμουντ, νίκησε Λεβερκούζεν και άγχος (vid)

Υπό την πίεση της Μπάγερν Μονάχου, η Ντόρτμουντ ζορίστηκε αλλά νίκησε με 3-2 τη Λεβερκούζεν και διατηρήθηκε στο +3 από τους Βαυαρούς.

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η Ντόρτμουντ «λύγισε» την Λεβερκούζεν (3-2) και πήρε «ανάσα». Στο +3 από την Μπάγερν και πάλι οι «κίτρινοι» που σε κάθε παιχνίδι θα πρέπει να κερδίζουν τον αντίπαλο, αλλά και το άγχος τους.

«Νέκρα» μέχρι το 30′, «πάρτι» στη συνέχεια

Τα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα δεν είχαν τίποτα να δώσουν. Η Ντόρτμουντ προσπαθούσε να βρει τρόπο για να ξεκλειδώσει την άμυνα της Λεβερκούζεν, όμως δεν τα κατάφερνε. Από την άλλη, οι «ασπιρίνες» προσπαθούσαν να εκμεταλλευτούν το άγχος της Ντόρτμουντ, χωρίς επιτυχία.

Όλα αυτά μέχρι το 30′. Σε εκείνο το λεπτό, ο Σάντσο εκτέλεσε κόρνερ, με την μπάλα να περνάει από όλους και να φτάνει στον Ζαγκαντού. Ο τελευταίος, δεν είχε κανένα πρόβλημα να την στείλει στα δίχτυα, δίνοντας προβάδισμα στην Ντόρτμουντ.

Πριν καν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί για το γκολ, η Λεβερκούζεν βρήκε την απάντηση. Χάβερτζ και Βόλαντ άλλαξαν την μπάλα με κινηματογραφική ταχύτητα, με τον τελευταίο να νικάει με δυνατό σουτ τον Μπούρκι για το 1-1.

Όπως είπαμε, ο ρυθμός μετά το 30′ ήταν καταπληκτικός. Έτσι λοιπόν, με τη σέντρα, είχαμε και άλλο γκολ! Ο Ντιαλό έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε και έφτασε στον Σάντσο, με τον παίκτη της Ντόρτμουντ να πιάνει ένα εξαιρετικό σουτ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Στο 38′, έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του.

Με αυτό το εκπληκτικό φινάλε, ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος, με την Ντόρτμουντ, παρά το άγχος της Μπάγερν, να είναι αποτελεσματική.

Πιέστηκε, όμως άντεξε η Ντόρτμουντ

Το δεύτερο ημίχρονο, έμοιαζε αρκετά με το πρώτο. Είχε ένα εκρηκτικό 15 λεπτο, ενώ υπήρχαν στιγμές που δεν είχε καθόλου ρυθμό.

Στο 60′ ο Μάριο Γκέτσε με εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή, έκανε το 3-1, δίνοντας προβάδισμα δυο γκολ στην ομάδα του.

Φυσικά, μετά το κάζο με την Χοφενχάιμ, κανείς δεν ήταν ήρεμος και λίγο έλειψε να επαναληφθεί ο «εφιάλτης».

Στο 75′ ο Μπράντ εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα πέρασε από όλους και έφτασε στον Ταχ που με κεφαλιά νίκησε τον Μπούρκι για το 3-2.

Φίδια άρχισαν να ζώνουν άπαντες στην Ντόρτμουντ, όμως αυτή τη φορά, δεν βρέθηκαν στο ίδιο έργο θεατές. Οι γηπεδούχοι άντεξαν και βρέθηκαν πάλι στο +3 από την Μπάγερν Μονάχου.