Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έδωσε… στεγνά την Μπάγερν και αποκάλυψε το φαβορί για τον πάγκο της!
Ούτε τα προσχήματα ο Τέμπας: «Είμαι Ρεάλ και χαίρομαι που θα έρθει ο Μπαπέ»!
Ρεάλ: Το σχόλιο του Λουνίν για τη φάση του Γιαμάλ στο El Clasico!
PODCAST: Έγραψαν ιστορία Ολυμπιακός και Ίντερ!
Ολιμπίκ Λυών

Ξεμπέρδεψε σε πέντε λεπτά η Λιόν!

Σε διάστημα πέντε λεπτών η Λιόν σημείωσε δύο γκολ στο εντός έδρας ματς κόντρα στην Τουλούζ και επικράτησε άνετα με σκορ 5-1.

Εύκολο έργο είχε η Λιόν στο εντός έδρας παιχνίδι με την Τουλούζ στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Λιγκ 1. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με σκορ 5-1 και έδωσαν συνέχεια στην ανοδική τους πορεία.

Οι “γκον” προηγήθηκαν νωρίς, αλλά γνώρισαν την ισοφάριση σχετικά γρήγορα από τους φιλοξενούμενους. Όμως, όλα κρίθηκαν σε ένα πεντάλεπτο (30′-35′) όπου η Λιόν πέτυχε δύο γκολ και στην ουσία… ξεμπέρδεψε.

Ο ρυθμός του αγώνα από τα πρώτα λεπτά ήταν επιθετικός. Όσοι πίστευαν ότι το παιχνίδι θα “γεννούσε” κάποιο γρήγορο γκολ, επιβεβαιώθηκαν. Μόλις στο 10′ ο Ντεπάι έβαλε σε θέση οδηγού τη Λιόν. Ο Φεκίρ βρήκε ωραία τον Ολλανδό εξτρέμ και αυτός δεν είχε πρόβλημα να στείλει την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.

Όμως, η απάντηση της Τουλούζ ήταν άμεση. Ήρθε από τον Ντοσεβί λίγο αργότερα (15′) και έτσι είχαμε πάλι… restart στο ματς. Οι γηπεδούχοι όσο περνούσαν τα λεπτά πίεζαν ολοένα και περισσότερο. Οι κόποι τους δεν άργησαν να ανταμειφθούν.

Συγκεκριμένα στο 30′ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στη Λιόν χάρη στο τέρμα του. Όμως, πριν προλάβουν να κάτσουν καλά- καλά στις θέσεις τους οι φίλοι των γηπεδούχων σηκώθηκαν και πάλι. Αυτή τη φορά για τον Φεκίρ. Ο Γάλλος μεσοεπιθετικός ήταν εύστοχος από το σημείο του πέναλτι και “έγραψε” με αυτό τον τρόπο το 3-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο 45λεπτο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Η Λιόν είχε τον πλήρη έλεγχο. Έριχνε ή αύξανε το τέμπο, όποτε ήθελε. Γι’ αυτό και την περισσότερη ώρα πήγαινε… σβηστά. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι σημείωσαν και τέταρτο. Σκόρερ αυτή τη φορά ήταν ο Ντεμπελέ στο 67′ που έκανε το 4-1. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής “χτύπησε” και πάλι στο 71′, κάνοντας το 5-1 που έμεινε ως το τέλος.