Κάθε Παρασκευή προσφορά* χωρίς κατάθεση στην ελληνική ρουλέτα της Betsson
«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)
Οζίλ: «Μπαρτσελόνα, έχεις… χαλάσει! Πάψε να μιλάς για διαιτητές»
Στον τελικό ο Ολυμπιακός, έκαναν το θαύμα τους τα «ερυθρόλευκα» πιτσιρίκια! (vids)
Αποκάλυψη Γκουαρντιόλα – «Ήθελε να φύγει! Εγώ φταίω, δεν του έδινα χρόνο…»
Αρτέτα: «Πάτε καλά; Βάζουμε τόσα γκολ και… λέτε πως έχουμε πρόβλημα»
Τσέλσι

“Μπλε” αντεπίθεση για Τσάμπιονς Λιγκ (vid)

Με τους Γκονζάλο Ιγκουαΐν και Ζορζίνιο να σκοράρουν, η Τσέλσι πέρασε με 2-1 από την έδρα της Φούλαμ και πλέον οι "Μπλε" αγγίζουν την πρώτη τετράδα.

Η κακή περίοδος της Τσέλσι τελείωσε. Οι “Μπλε” με σκόρερ τους Ιγκουαΐν και Ζορζίνιο πήραν διπλό στην έδρα της Φούλαμ με 2-1. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί νίκη μετά το ντέρμπι με την Τότεναμ. Έτσι, η ομάδα του Σάρι μείωσε στους 2 βαθμούς τη διαφορά από την 4η Γιουνάιτεντ. Ταυτόχρονα έχει και ματς λιγότερο, κόντρα στην Μπράιτον.

Η πρώτη καλή φάση στο ματς ήταν για τους γηπεδούχους. Στο 7ο λεπτό ο Μπράιαν σούταρε από μακριά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 15′ η Τσέλσι απείλησε με τον Ιγκουαΐν. Το σουτ του όμως, απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Μπάρκλεϊ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά το σουτ του δεν βρήκε στόχο. Στο επόμενο λεπτό, οι “Μπλέ” άνοιξαν το σκορ. Ο Αθπιλικουέτα έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Ιγκουαΐν με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 0-1.

Η απάντηση της Φούλαμ ήταν άμεση. Στο 27ο λεπτό ο Μπάμπελ έκανε τη σέντρα από αριστερά και βρήκε τον Τσέιμπερς στο δεύτερο δοκάρι. Αυτός ήταν ξεχασμένος από την άμυνα των “Μπλε” και με προβολή ισοφάρισε σε 1-1. Η Τσέλσι όμως δεν άργησε να ξαναπάρει προβάδισμα. Μετά από ωραία ανάπτυξη, ο Αζάρ έστρωσε στον Ζορζίνιο.Αυτός με εξαιρετικό πλασέ έστειλε την μπάλα στη γωνία του Ρίκο για το 1-2. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου, οι “Μπλε” δημιούργησαν τρεις καλές ευκαιρίες, αλλά το σκορ δεν άλλαξε.

Στα πρώτα πέντε λεπτά του δευτέρου μέρους, οι παίκτες του Σάρι έκαναν δύο ακόμα φάσεις με τους Αζάρ (48′) και Γουίλιαν (50′). Όμως, τους σταμάτησε και τους δύο ο Ρίκο. Έκτοτε οι γηπεδούχοι πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 60′ ο Μίτροβιτς δοκίμασε ένα σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 67′ και το 73′ ο Κεπά χρειάστηκε να επέμβει τόσο στο σουτ του Κέρνεϊ, όσο και σε αυτό του Μπράιαν. Στο 89′ ο Ισπανός δήλωσε και πάλι παρόν. Σταμάτησε την κεφαλιά του Μίτροβιτς και κράτησε τη νίκη της ομάδας του.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η Τσέλσι είναι στην έκτη θέση με 56 βαθμούς σε 28 αγώνες. Από την άλλη, η Φούλαμ παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού με 17 βαθμούς.