ΕΠΙΣΗΜΟ: Για πάντα στην Άστον Βίλα ο Έμερι – Υπέγραψε νέο τρελό συμβόλαιο! (vid)
Αντεπίθεση Τεν Χαγκ: «Ντροπή σας! Ναι ρε, πειράζει που πανηγυρίσαμε;» (vid)
Μπαρτσελόνα: Τα τρία «μεγάλα» ονόματα για τον πάγκο – Έτσι πάει για… αυτοκρατορία!
Ο Τσαλχάνογλου έβαλε τα κλάματα για το Scudetto της Ίντερ μέσα στο Σαν Σίρο (vid)
Μπαρτσελόνα: Στέλνει στην έξοδο τον Αραούχο με… τρόπο
Πήρε ανάποδες ο Μαρινάκης και μηνύει τον Γκάρι Νέβιλ
Βγαίνει από τη «ναφθαλίνη» ο Ντε Χέα και επιστρέφει στη La Liga
Γιουβέντους

Κιν-ησε για Ατλέτικο η Γιουβέντους (vid)

Με τον Μόισε Κιν να σκοράρει 2 γκολ και να συμμετέχει και στο τρίτο, η Γιουβέντους έκανε πλάκα στην Ουντινέζε με 4-1 και πλέον ετοιμάζεται για την Ατλέτικο.

Ξεμπούκωσε ενόψει Ατλέτικο η Γιουβέντους. Με τον Μοίσε Κιν να πετυχαίνει δύο τέρματα, η ομάδα του Μαξ Αλέγκρι, διέλυσε με 4-1 την Ουντινέζε στο Τορίνο για την 27η αγωνιστική της Σέριε Α. Μάλιστα, η “Γηραιά Κυρία” ξεκούρασε και τον Κριστιάνο Ρονάλντο, για την κρίσιμη ρεβάνς για τους  “16” του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η πρώτη φάση στο ματς ήταν για τους γηπεδούχους. Μόλις στο 6ο λεπτό, η μπάλα στρώθηκε στον Ρουγκάνι, αλλά αυτός την έστειλε ψηλά άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα, ήρθε το πρώτο γκολ των “Μπιανκονέρι”.  Ο Άλεξ Σάντρο έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Κιν με προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το 1-0.  Στο 18′ ο Ρουγκάνι απείλησε ξανά, η κεφαλιά του όμως πέρασε άουτ. Έξι λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου ήρθε και το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων. Ο Κιν έκλεψε την μπάλα στο χώρο του κέντρου, μπήκε στην περιοχή και με ωραίο πλασέ έγραψε  το 2-0.

Η “Γηραιά Κυρία” μπήκε ορεξάτη και στο δεύτερο μέρος. Στο 47′ το σουτ του Μπερναρντέσκι από κοντά πέρασε λίγο άουτ. Στο 57′ ο ‘Αλεξ Σάντρο βρήκε τον Σπινατσόλα, αλλά η προσπάθειά του έφυγε άουτ. Στο 67′ η Γιουβέντους έκανε τρία τα τέρματά της. Ο Κιν κέρδισε πέναλτι από τον Οπόκου και ο Τσαν το αξιοποίησε για το 3-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Μπετανκούρ έκανε τη σέντρα και ο Ματουιντί με κεφαλιά έκανε το 4-0. Το μόνο που κατάφερε η Ουντινέζε, ήταν να μειώσει με διαγώνιο πλασέ του Λαζάνια στο 85’.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η Γιουβέντους είναι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 75 βαθμούς σε 27 αγωνιστικές. Από την άλλη, η Ουντινέζε παρέμεινε 15η με 25 βαθμούς σε 26 ματς.