Μπαρτσελόνα: Στον… πάγο ο Μπερνάρντο Σίλβα – Η θέση που «καίει» τον Τσάβι
Τα τρία μεγαθήρια που μπαίνουν… σφήνα στην εξίσωση Ρεάλ Μαδρίτης – Λούνιν
Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Ατλέτικο Μαδρίτης

Νίκη με… Ατλέτικο way! (vid)

Το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σαούλ ήταν αρκετό για να κερδίσει η Ατλέτικο Μαδρίτης με 1-0 τη Λεγκανιές και πλέον ετοιμάζεται για τη Γιουβέντους.

Με τον αγαπημένο της τρόπο πήρε ακόμα μία νίκη η Ατλέτικο Μαδρίτης. Η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε επικράτησε με 1-0 της Λεγκανιές για την 27η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Πλέον, οι “Ροχιμπλάνκος” κοιτάζουν την αναμέτρηση κόντρα στη Γιουβέντους για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και απείλησαν μόλις στο 6ο λεπτό. Ο Γκριεζμάν προσπάθησε να κρεμάσει τον Λούνιν, αλλά η προσπάθειά του πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Η επόμενη καλή στιγμή ήταν στο 41′. Ο Αρίας νίκησε όλη την άμυνα της Λεγκανιές, αλλά ο Λούνιν έδιωσε σε κόρνερ την κεφαλιά του.

Λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους, οι “Ροχιμπλάνκος” άνοιξαν το σκορ. Στο 49′ ο Κάλινιτς ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Ομέρουο. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Σαούλ και αφού αρχικά νικήθηκε από τον Λούνιν, στη δεύτερη προσπάθεια έκανε το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα, ο Τόμας δοκίμασε το πόδι του από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της Λεγκανιές. Στο 62′ μετά από εκτέλεση φάουλ των γηπεδούχων, η μπάλα στρώθηκε στον Λεμάρ, το σουτ του όμως απομακρύνθηκε από τον Λούνιν.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η Ατλέτικο είναι στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 56 βαθμούς σε 27 αγώνες. Από την άλλη, η Λεγκανιές έχει μαζέψει 33 βαθμούς και βρίσκεται στην 13η θέση.