Λίβερπουλ über… allez (vid)

Η Λίβερπουλ νίκησε με 3-1 την Μπάγερν Μονάχου μέσα στην έδρα της και πέρασε εύκολα στους 8 του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στο πιο ανοικτό από τα δύο σημερινά παιχνίδια του Τσάμπιονς Λιγκ, αυτό μεταξύ Λίβεπρουλ και Μπάγερν Μονάχου, η ποιότητα δεν ήταν αυτή που ξεχώρισε. Ο τεχνικός των «ρεντς», Γιούργκεν Κλοπ, αποφάσισε να ξεκινήσει στο αρχικό σχήμα τον Τζέιμς Μίλνερ. Αντίθετα, άφησε στον πάγκο τον Φαμπίνιο. Ο Νίκο Κόβατς από την πλευρά των φιλοξενούμενων δεν επιφύλαξε εκπλήξεις.

Στο πρώτο μέρος η Μπάγερν Μονάχου είχε την κατοχή της μπάλας. Αλλά την κυκλοφορούσε μακριά από την εστία του Άλισον. Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι η Λίβερπουλ είχε ψηλά τις γραμμές της και πίεζε.

Ωστόσο αυτό που ήθελαν οι φιλοξενούμενοι το πέτυχαν. Η Λίβεπουλ βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο 26′. Ο Μανέ νίκησε στη μονομαχία τον Ραφίνια, ο Νόιερ βγήκε χωρίς λόγο και ο επιθετικός της Λίβερπουλ τον πέρασε και πλάσαρε σε κενή εστία για το 0-1.

H απάντηση της Μπάγερν ήταν άμεση έστω και με τη βοήθεια της τύχης. Ο Ναμπρί μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε τη σέντρα και ο Μάτιπ στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα την έστειλε στην εστία του Άλισον για το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος η Λίβερπουλ ανέβασε ρυθμούς. Πίεσε περισσότερο και κατάφερε σχετικά νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο να βάλει και δευτερο γκολ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά του Άρνολντ ο Φαν Ντάικ νίκησε κατά κράτος και τον Χούμελς και τον Μαρτίνεθ και με κεφαλιά έκανε το 1-2 για τη Λίβερπουλ.

Μετά το γκολ οι γηπεδούχοι αποσυντονίστηκαν.  Δεν κατάφεραν  να συγκροτηθούν και βάση της συνολικής εικόνας τους την φετινή περίοδο δεν έβγαλαν και αντίδραση. Αυτό εκμεταλεύτηκε η Λίβερπουλ που με τη βοήθεια του Μανέ πέτυχε και τρίτο γκολ για το τελικό 1-3 μέσα στο Μόναζχο.

Υπέροχη σέντρα του Σαλάχ, ακόμα πιο εντυπωσιακή κεφαλιά από τον Μανέ και πλέον η Λίβερπουλ είναι στους 8 του Τσάμπιονς Λιγκ.