Πανευτυχής ο Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου»
Κωνσταντίνος Τζολάκης: Το θρυλικό βράδυ του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού! (vids)
Ολυμπιακός: Οι πανηγυρισμοί στην Πόλη μετά την ιστορική πρόκριση! (vid)
Κλοπ, είσαι αξεπέραστος: Αποκλείστηκε και τους αγκάλιασε όλους έναν προς έναν! (vid)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑ – Ήρωας Τζολάκης, στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός! (vid)
Δεν ξέρει να χάνει η Λεβερκούζεν, αλλά να περνάει και να τους… πονάει! (vids)
Η Ρόμα των 10 παικτών πέρασε από τη Μίλαν και ονειρεύεται το Europa League! (vid)
Πικρό διπλό στο «Μπέργκαμο» η Λίβερπουλ (vid)
Όχι, έτσι ρε ΠΑΟΚ… (vids)
Η Ρόμα «τελείωσε» με δύο γκολ τη Μίλαν και έμεινε με 10 παίκτες! (vids)
ΠΑΟΚ – Μπριζ: Δυο γκολ ο Γιούτγκλα στην Τούμπα (vids)
Show και πάλι από τον Μαρτίνες στα πέναλτι! Έπιασε το πρώτο και μετά τα έβαλε με όλη την εξέδρα! (vid)
Ο Σαλάχ δίνει το σύνθημα της αντεπίθεσης, 0-1 με πέναλτι στο Μπέργκαμο (vid)
Ο τερματοφύλακας της Λιλ έκανε την επέμβαση της χρονιάς στην Ευρώπη! (vid)
Μάντσεστερ Σίτι: «Έσπασε» αρνητικό ρεκόρ για φέτος ο Ντε Μπρόινε στο Champions League!
Ligue 1

Μια Λυών έτοιμη για τα “αστέρια” (vid)

Στο κυνήγι της δεύτερης Λιλ παραμένει η Λυών, η οποία αποδίδοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα, επικράτησε με 3-2 της Μονπελιέ.

Ο αποκλεισμός από την Μπαρτσελόνα δεν απογοήτευσε καθόλου τη Λυών. Η ομάδα του Μπρούνο Ζενεσιό παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο νίκησε 3-2 τη Μονπελιέ. Έτσι, μείωσε στους 4 βαθμούς τη διαφορά της από τη Λιλ που είναι στη δεύτερη θέση, η οποία οδηγεί στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και προηγήθηκαν μόλις στο 12′. Μετά από γύρισμα του Ραφαέλ στην περιοχή, ο Τεριέ με δεύτερη προσπάθεια νίκησε τον Λεκόμτ για το 1-0. Επτά λεπτά αργότερα, η Μονπελιέ απείλησε. Ο Ογιόνγκο μπήκε στην περιοχή και σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς και κατέληηξε κόρνερ. Στο 28′ ο Αουάρ πέρασε δύο αντιπάλους, αλλά το δυνατό του σουτ έξυσε το αριστερό δοκάρι. Μετά από 8 λεπτά ήρθε η ισοφάριση. Ο Μολέ με τρομερή εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο “Γ” του Γκοργκελέν για το 1-1. Στο 43′ ο Γάλλος τερματοφύλακας νίκησε τον Μολέ και έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του.

Στο δεύτερο μέρος, η Λυών κυνήγησε το γκολ που θα της έδινε τη νίκη. Στο 49′ η προσπάθεια του Φεκίρ κατέληξε άουτ. Στο 58′ ήρθε το 2-1. Ο Ντομπελέ βρήκε τον Ντεμπελέ με ωραία κάθετη κι αυτός πλάσαρε εύστοχα τον Λεκόμτ. Στο 64′ απείλησε ξανά ο Ντεμπελέ, αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ. Στο 68′ ακυρώθηκε γκολ του Μολέ για οφσάιντ και δύο λεπτά αργότερα ο Φεκίρ αστόχησε σε πέναλτι. Στο 76′ ο Νταμπουά δοκίμασε το πόδι του από μακριά, με τον Λεκόμτ να διώχνει σε κόρνερ. Μετά από δέκα λεπτά, η Λυών βρήκε και τρίτο γκολ. Ο Νταμπουά έκανε τη σέντρα και ο Αουάρ με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 3-1. Στο 90+1′ ο Λεκόμτ σταμάτησε το σουτ του Κορνέ και στην εξέλιξη της φάσης η κεφαλιά του Καμαρά διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η Λυών είναι στην τρίτη θέση με 53 βαθμούς σε 29 αγώνες. Η Μονπελιέ από την άλλη παρέμεινε 7η με 42 βαθμούς.