Έβαλε ακόμη μία γκολάρα με την Μπαρτσελόνα ο Ντεπάι! (vid)
Ο Χιμένες γύρισε από τον τραυματισμό του με γκολ! (vid)
Ματσάρες στα προημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά! (vids)
Πάου Τόρες για αντι-Βαράν στη Ρεάλ Μαδρίτης
Πρωτάθλημα Αμερικής

Ρούνεϊ: Κάνει πλάκα και στην Αμερική (pic/vids)

Μία φανταστική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γουέιν Ρούνεϊ στο πρωτάθλημα του MLS, χαρίζοντας μία επιβλητική νίκη στην DC United.

Μπορεί πλέον να αγωνίζεται στην Αμερική, αλλά παραμένει εξαιρετικός ποδοσφαιριστής. Ο Γουέιν Ρούνεϊ βρέθηκε σε μεγάλο βράδυ πετυχαίνοντας το πρώτο του χατ – τρικ στο πρωτάθλημα, ενώ μοίρασε και μία ασίστ. Έτσι, η ομάδα του, DC United, διέλυσε με 5-0 τη Real Salt Lake.

Ο Άγγλος φορ άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 34′. Επτά λεπτά αργότερα, μετά από ωραία κάθετη του Χάρα, βγήκε απέναντι από τον τερματοφύλακα και τον κρέμασε για το 2-0. Στο 65ο λεπτό έκανε το 3-0 με προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής. Στο 76′ έδωσε την ασίστ για το 4-0. Μετά από κόρνερ που εκτέλεσε, η μπάλα στρώθηκε στον Ροντρίγκεζ που βρήκε δίχτυα με ωραίο μονοκόμματο σουτ έξω από την περιοχή.

Αυτή η εμφάνιση είχε ως αποτέλεσμα ο 33χρονος να αναδειχθεί σε MVP της αναμέτρησης. Μάλιστα, αξίζει να σημειωθεί πως με αυτόν τρόπο ο Βρετανός άνοιξε λογαριασμό στο φετινό MLS, μετρώντας συνολικά τρία 90λεπτα.