Μπαρτσελόνα

Η Μπάρτσα έκοψε στη Μέσι την Μπέτις

Μετά από ένα ακόμη σόου του Λιονέλ Μέσι η Μπαρτσελόνα διέλυσε εκτός έδρας τη Ρεάλ Μπέτις με 4-1.

Στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής η Μπετις υποδέχθηκε την Μπαρτσελόνα στο “Μπενίτο Βιγιαμαρίν”. Οι Καταλανοί κέρδισαν εύκολα με 4-1 με χατ τρικ του Λιονέλ Μέσι. Έτσι, αύξησαν τη διαφορά τους απο τη δεύτερη Ατλέτικο Μαδρίτης στους 10 βαθμούς.

Η Μπέτις μπήκε πιο δυνατά στο γήπεδο πιέζοντας ψηλά.Ωστόσο, στο 18ο λεπτό ο Αρτούρ κέρδισε φάουλ έξω απο την περιοχή. Ο Μέσι ανέλαβε την εκτέλεση και με απευθείας χτύπημα άνοιξε το σκορ.
Η Μπετις απείλησε στο 33ο λεπτό από την δεξιά πλευρά. Συγκεκριμένα μετά την απόκρουση του σουτ του Τέγιο απο τον Τερ Στέγκεν, ο Χεσέ Ροντρίγκεζ είδε το σουτ του να περνάει λίγο άουτ.

Μετά από μια ώρα παιχνιδιού ο Σουάρεζ έχασε κλασσική ευκαιρία να διπλασιάσει τα γκολ της ομάδας του πλασάροντας άουτ σε τετ α τετ. Δυο λεπτά αργότερα, όμως, ο Ουρουγουανός με τρομερή ατομική ενέργεια πήρε το αίμα του πίσω και βρήκε δίχτυα για το 3-0.

Η Μπέτις πέτυχε το γκολ της τιμής στο 82ο λεπτό με τον Μορόν. Η Μπαρτσελόνα έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο 85 με τον Μέσι να διαμορφώνει το τελικό 4-1 με απίθανη λόμπα.