Πρόεδρος Φενέρμπαχτσε: «Ας πέσουμε κατηγορία αν χρειαστεί»! (vid)
Άρσεναλ: Σημαντική απουσία ενόψει του ντέρμπι με τη Μάντσεστερ Σίτι!
Τσέλσι: Ο Στέρλινγκ αγνοεί τα χρήματα και δεν το… κουνάει από το Λονδίνο!
Μπρούνο Φερνάντες: «Αυτός ο κανόνας πρέπει να εξαφανιστεί»!
Λουίς Ενρίκε, 2024
Για αυτό αποβλήθηκε ο Τσάβι – «Δώσε του κόκκινη! Απέβαλλε τον εδώ και τώρα» (pic)
EURO 2020

Ολλανδία- Γερμανία: Χάσαμε την μπάλα. ΠΑΛΙ! (pics)

Τα ματς μεταξύ της Γερμανίας και της Ολλανδίας θα έπρεπε να γίνονται συχνά. Όχι για εμάς. Αλλά για το ποδόσφαιρο που έχει ανάγκη τέτοια παιχνίδια.

Τόσο η Ολλανδία όσο και η Γερμανία είναι οι χώρες που παράγουν ποδοσφαιριστές με το… τσουβάλι. Με την σέσουλα! Στη δική τους περίπτωση η ποσότητα σημαίνει ΚΑΙ ποιότητα. Δύσκολα θα δούμε κάποιον παίκτη να βρίσκεται στις εν λόγω εθνικές ομάδες που να μην είναι κορυφαίος.

Λογικό και επόμενο μετά να βλέπουμε… μπαλάρα στα μεταξύ τους ματς. Στην τρέχουσα ποδοσφαιρική σεζόν αυτό έχει γίνει δύο φορές. Και τις δύο είδαμε πολλές φάσεις. Και πολλά γκολ. Σχεδόν χάσαμε το… μέτρημα με τους “οράνιε” και τα “πάντσερ”.

Δύο εθνικές ομάδες που δεν θέλουν να καταστρέφουν. Θέλουν (και τους αρέσει) να δημιουργούν. Πως εμείς λοιπόν μετά να μην επιθυμούμε ακόμη περισσότερα ματς ανάμεσά τους; Γίνεται κάτι τέτοιο; Όχι δεν γίνεται!

Γκολ η Γερμανία; Σέντρα η Ολλανδία!

Η αρχή έγινε τον περασμένο Νοέμβριο. Στο πρώτο… αντάμωμα μετά από χρόνια. Η Γερμανία μπήκε πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Γι’ αυτό και μέσα σε λίγα λεπτά έκανε το 2-0. Όμως, η Ολλανδία θύμισε… Γερμανία.

Και το λέμε αυτό γιατί δεν τα παράτησε. Έδειξε δύναμη και πίστη στις ικανότητές της. Έτσι, μέσα στα τελευταία λεπτά (85′,90′) έκανε το 2-2. Σε 90 λεπτά τέσσερα γκολ. Όχι και άσχημα. Το αντίθετο θα μπορούσε να πει κανείς. Επόμενη συνάντηση ήταν αυτή της 24ης Μαρτίου.

Αυτή τη φορά είχαμε νικητή. Τα “πάντσερ” επικράτησαν εκτός έδρας με σκορ 3-2 των “οράνιε”. Ωστόσο, εκτός από το σύνολο του Γιόακιμ Λεβ αυτοί που βγήκαν νικητές ήταν και οι απανταχού ποδοσφαιρόφιλοι που είδαν ένα ματς με πέντε γκολ!

Άρα έχουμε και λέμε. Σε δύο αναμετρήσεις 180 λεπτών απολαύσαμε πολλές φάσεις και εννιά τέρματα!