Ρεάλ Μαδρίτης

Calma, Calma… Ο Καρίμ είναι εδώ (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης τα βρήκε σκούρα κόντρα στην Ουέσκα, αλλά με τον Μπενζεμά να κάνει τα πάντα και να σκοράρει στο φινάλε για το 3-2 στο "Σαντιάγκο Μπερναμπέου".

Η Ρεάλ Μαδρίτης παραλίγο να πέσει σε “γκέλα” μέσα στο “Σαντιάγκο Μπερναμπέου” κόντρα στην τελευταία Ουέσκα. Η “Βασίλισσα” θα είχε χάσει βαθμούς αν δεν είχε τον Καρίμ Μπενζεμά που έκανε τα πάντα για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Ο Γάλλος ξεκίνησε το πρώτο γκολ, έδωσε την ασίστ στο δεύτερο. Τελικά ήταν και ο σκόρερ του τελικού 3-2 στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης.

H Ουέσκα κατάφερε τον απόλυτο αιφνιδιασμό στο “Σαντιάγκο Μπερναμπέου” μόλις στο 3ο λεπτό. Μετά από σέντρα που έγινε ο Ερνάνες βρέθηκε ολομόναχος στο ύψος του πέναλτι και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Λούκα Ζιντάν.

Αυτό το γκολ σόκαρε την Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά γρήγορα πήρε τα πάνω της και άρχισε να πολιορκεί την εστία των φιλοξενούμενων. Λίγο μετά τη συμπλήρωση του πρώτου 20λεπτου οι “μερένχες” έφεραν το ματς στα ίσα. Η φάση ξεκίνησε από τον Καρίμ Μπανζεμά που έδωσε στον Μπραχίμ. Εκείνος έσπασε την μπάλα για τον Γάλλο που έκανε το πλασέ, αλλά ο γκολκίπερ του είπε “όχι”. Στην συνέχεια της φάσης ο Ίσκο με προβολή έκανε το 1-1.

Από εκεί και έπειτα η “Βασίλισσα” ήταν συνεχώς στην επίθεση. Λίγο έλειψε να πάει στα αποδυτήρια με την πλάτη στον τοίχο, όταν ο Αβίλα έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ από πλεονεκτική θέση.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή. Ωστόσο χωρίς να έχουν κάποια μεγάλη φάση μέχρι το 60ο λεπτό. Μετά από γέμισμα που έγινε στο δεύτερο δοκάρι, ο Μπενζεμά με κεφαλιά πάσα έδωσε για τον Θεμπάγιος. Εκείνος με τη σειρά του έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Εκεί που θα περίμενε κάποιος την Ρεάλ να κοντρολάρει το παιχνίδι και να ψάξει το τρίτο τέρμα προδόθηκε ξανά από την άμυνα της. Ο Ετσέιτα βρέθηκε ολομόναχος μέσα στην περιοχή και με το κεφάλι έκανε το 2-2.

Με το ρολόι να δείχνει πως απομένουν δέκα λεπτά οι παίκτες του Ζιντάν έπρεπε να βρουν το “Χρυσό γκολ”. Στο 89′ ο Καρίμ Μπενζεμά πήρε το όπλο του. Ο Γάλλος πήρε την μπάλα εντός περιοχής και με τρομερό τελείωμα έκανε το 3-2 και χάρισε την νίκη στην ομάδα του.