Πανευτυχής ο Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου»
Κωνσταντίνος Τζολάκης: Το θρυλικό βράδυ του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού! (vids)
Ολυμπιακός: Οι πανηγυρισμοί στην Πόλη μετά την ιστορική πρόκριση! (vid)
Κλοπ, είσαι αξεπέραστος: Αποκλείστηκε και τους αγκάλιασε όλους έναν προς έναν! (vid)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑ – Ήρωας Τζολάκης, στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός! (vid)
Δεν ξέρει να χάνει η Λεβερκούζεν, αλλά να περνάει και να τους… πονάει! (vids)
Η Ρόμα των 10 παικτών πέρασε από τη Μίλαν και ονειρεύεται το Europa League! (vid)
Πικρό διπλό στο «Μπέργκαμο» η Λίβερπουλ (vid)
Όχι, έτσι ρε ΠΑΟΚ… (vids)
Η Ρόμα «τελείωσε» με δύο γκολ τη Μίλαν και έμεινε με 10 παίκτες! (vids)
ΠΑΟΚ – Μπριζ: Δυο γκολ ο Γιούτγκλα στην Τούμπα (vids)
Show και πάλι από τον Μαρτίνες στα πέναλτι! Έπιασε το πρώτο και μετά τα έβαλε με όλη την εξέδρα! (vid)
Ο Σαλάχ δίνει το σύνθημα της αντεπίθεσης, 0-1 με πέναλτι στο Μπέργκαμο (vid)
Ο τερματοφύλακας της Λιλ έκανε την επέμβαση της χρονιάς στην Ευρώπη! (vid)
Μάντσεστερ Σίτι: «Έσπασε» αρνητικό ρεκόρ για φέτος ο Ντε Μπρόινε στο Champions League!
Bundesliga

Ντέρμπι ήταν μόνο στα χαρτιά

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε το ντέρμπι τίτλου η Μπάγερν Μονάχου επικρατώντας με 5-0 της Ντόρτμουντ στο Μόναχο.

Στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος η Μπάγερν Μονάχου φιλοξένησε την Ντόρτμουντ στην “Αλλιάνζ Αρίνα”. Oι “βαυαροί” έδειξαν τεράστια αποφασιστικότητα και εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τις αμυντικές αδυναμίες των Βεστφαλών, με συνέπεια να θριαμβεύσουν με 5-0. Έτσι, πέρασαν στην κορυφή, ένα βαθμό μπροστά από την ομάδα του Λουσιάν Φαβρ. Αυτή ήταν η 31η νίκη των γηπεδούχων επί της Ντόρτμουντ στο Μόναχο.

Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα έπεσε στα πόδια των φιλοξενούμενων. Συγκεκριμένα, ο Ρόις εκμεταλλεύτηκε τα αργά πόδια του Σούλε και γύρισε στον Νταχούντ, ο οποίος σημάδεψε το κάθετο δοκάρι με συρτό σουτ. Αυτή ήταν και η μοναδική φάση των Βεστφαλών στο πρώτο ημίχρονο.

Η Μπάγερν Μονάχου απάντησε με γκολ. Σε ένα από τα πολλά εξαιρετικά χτυπήματα κόρνερ του Τιάγκο, ο Χούμελς πήρε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ στο 10΄. Η πίεση των γηπεδούχων εμπόδιζε την ομαλή ανάπτυξη της Ντόρτμουντ.

Παράλληλα, οδήγησε στο δεύτερο γκολ της ομάδας του Κόβατς. Ειδικότερα, στο 17΄ο Λεβαντόφσκι πίεσε τον Ζαγκαντού, με αποτέλεσμα να του κλέψει τη μπάλα και να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

Η Ντόρτμουντ δε μπορούσε να συνέλθει και κινδύνεψε δύο λεπτά αργότερα να δεχτεί και άλλο γκολ. Ωστόσο, ο Μπούρκι απέκρουσε το σουτ του Λέβα μετά από γρήγορη εκτέλεση πλαγίου άουτ. Στο κόρνερ που ακολούθησε ο Μίλερ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με κεφαλιά.

Οι “βαυαροί” απείλησαν με μία ακόμη στατική φάση στο 31ο λεπτό. Ωστόσο, ο Μπούρκι αυτή τη φορά απέκρουσε την κεφαλιά του Χούμελς. Στο 41ο λεπτό, όμως, στην εξέλιξη ενός φάουλ η Μπάγερν πέτυχε το τρίτο γκολ που άξιζε. Ο Χάβι Μαρτίνεζ μετά από φάση διαρκείας πλάσαρε στη γωνία της εστίας για το 3-0.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με ένα ακόμη γκολ στο 43ο λεπτό. Ο Μίλερ το σέρβιρε και ο Γκνάμπρι με κεφαλιά νίκησε τον Ακάντζι στον αέρα για να γράψει το 4-0.

Στην επανάληψη η Μπάγερν Μονάχου κατέβασε ταχύτητα. Από την άλλη πλευρά, η Ντόρμουντ συνέχισε να είναι υποτονική και αδυνατούσε να δημιουργήσει επικίνδυνες φάσεις.

Έτσι, το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν το θρίαμβό τους στο 89ο λεπτό. Ο Λέβα πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, διαμορφώνοντας το τελικό 5-0 μετά από γύρισμα του Γκνάμπρι.