Γαλλία

Την «σκότωσε» και τώρα ελπίζει (vid)

Σε ένα απογοητευτικό απόγευμα η Λυών βρέθηκε να χάνει από την Ντιζόν με 3-1 μέσα στην έδρα της παίζοντας χωρίς πάθος και ένταση.

Την «σκότωσε» και τώρα ελπίζει  (vid)

Παιχνίδι ζωής ή θανάτου ήταν το σημερινό για την Ντιζόν η οποία ήθελε μόνο τη νίκη για να μπορέσει να έχει ελπίδες σωτηρίας. Βρισκόμενοι στην ζώνη του υποβιβασμού (δύσκολα κερδίζουν τη σωτηρία) ήθελαν μόνο νίκη για να ελπίζουν.

Η Λυών λοιπόν υποδέχτηκε την Ντιζόν με τους φιλοξενούμενους να παίζουν σε έναν αγώνα χωρίς αύριο με βάρκα την… ελπίδα.

Στο πρώτο μέρος αγώνας ξεκίνησε πολύ θεαματικά. Μόλις στο 7ο λεπτό είχαν μπει ήδη τρία γκολ. Με το πρώτο γκλ μάλιστα να μπαίνει μόλις στο 1ο λεπτό και να το πετυχαίνουν οι γηπεδούχοι. Ο Τεριέ δέχτηκε την ασίστ από τον Κορνέ και πέτυχε το γκολ το οποίο έβαλε νωρίς μπροστά τους γηπεδούχους.

Βέβαια η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε μόλις δύο λεπτά αργότερα και στο 3ο λεπτό. Ο Σάιντ έφερε το παιχνίδι στα ίσια κάνοντας το 1-1 και βάζοντας την Ντιζόν και πάλι στο παιχνίδι της παραμονής. Οι γηπεδούχοι από εκεί και έπειτα είχαν το παιχνίδι στα χέρια τους, το ίδιο και την τύχη.

Στο 7ο μόλις λεπτό και με την βοήθεια του Μαρσέλο (αμυντικού της Λυών) θα πετύχουν την ανατροπή. Μετά από λάθος του στόπερ των γηπεδούχων η Ντιζόν θα πάρει «κεφάλι» και θα καταφέρει να κρατήσει το αποτέλεσμα μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου κρατώντας το 1-2.

Στο δεύτερο μέρος όμως οι γηπεδούχοι αντί να πιέσουν περισσότερο για να κάνουν την ισοφάριση επαναπαύτηκαν. Η Ντιζόν βρήκε πολλούς χώρους και έτσι  κατάφερε να πετύχει και τρίτο γκολ. Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Ράφαελ να πετύχει το αυτογκόλ και το πέτυχε στο 65ο λεπτό κάνοντας το 1-3.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος με την Ντιζόν να ξεφεύγει έστω και προσωρινά από την Καέν με έναν βαθμό περισσότερο. Δύσκολα πάντως προλαβαίνει να σώσει τη χρονιά η Ντιζόν.