Ρεάλ Μαδρίτης: Επιβραβεύει τον πιο αδικημένο της με νέο συμβόλαιο
Ο Γιακουμάκης έσβησε τα αναθέματα και τις κατάρες με την πιο γλυκιά φωτογραφία (pic)
Μπαρτσελόνα: Με τον θεμέλιο λίθο της στα χαφ κόντρα στην Παρί
Έσβησε το όνειρο της Λίβερπουλ για Τσάμπι Αλόνσο – Πήρε την απόφασή του ο Βάσκος
Ρεάλ Μαδρίτης: Ο Ρούντιγκερ θα κινηθεί νομικά επειδή τον συνέδεσαν με τους… ISIS!
Λίβερπουλ: Νέος τραυματισμός και «πονοκέφαλος» για τον Κλοπ!
Ντόρτμουντ

Ντόρτμουντ κορυφή, με Σάντσο πρωταγωνιστή! (vid)

Με δύο γκολ του Σάντσο η Ντόρτμουντ νίκησε τη Μάιντζ και βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας!

Νικήτρια στην έδρας στάθηκε η Ντόρτμουντ που λύγισε τη Μάιντζ με 2-1!

Την Μάιντζ εντός έδρας κλήθηκε να αντιμετωπίσει η Μπορούσια Ντόρτμουντ για την 29 αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα. Οι Βεστφαλοί συνεχίζουν να κυνηγούν την κατάκτηση του πρωταθλήματος σε μια κούρσα διαρκείας με τη Μπάγερν Μονάχου. Στην αντίπερα όχθη, η Μάιντζ δεν απειλείται από υποβιβασμό ούτε ελπίζει σε κάποια έξοδο.

Δεν είχε όρεξη για… παιχνίδια η Ντόρτμουντ! Από την έναρξη του αγώνα έδειξε τα δόντια της στους γηπεδούχους. Μόλις στο 5ο λεπτό το σουτ του Λάρσεν βρίσκει στο αριστερό δοκάρι του Μίλερ! 9 λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης δοκιμάζει τα αντανακλαστικά του τερματοφύλακα με γρήγορο σουτ.

Αυτό που έδειχνε θέμα χρόνου ήρθε στο 17’ με τον Σάντσο να ανοίγει στο σκορ εκμεταλλευόμενος την έξοχη σέντρα του Γκέτσε! Ωστόσο, δεν σταμάτησε εκεί αφού στο 24’ πέτυχε και το δεύτερο προσωπικό του τέρμα δίνοντας δυνατό προβάδισμα στη Ντόρτμουντ! Η Μάιντζ λίγο έλλειψε να απαντήσει στο φινάλε του ημιχρόνου όταν και το σουτ του Ονισίβο σταμάτησε στο δεξί δοκάρι!

Ό,τι άφησε στο πρώτο μέρος, συνέχισε στο δεύτερο η γηπεδούχος που δεν σταμάτησε να πιέζει τους φιλοξενούμενους! Ωστόσο, η κούραση από το φορτσάτο της ξεκίνημα επέτρεψε στη Μάιντζ να βγει μπροστά. Αυτό το πλήρωσε στο 83΄ Ντόρτμουντ που είδε την αντίπαλο της να μειώνει στο τελικό 2-1 με τον Κουασόν!

Συνθέσεις:

Μπορούσια Ντόρτμουντ: Μπούρκι, Βάιγκλ, Ακάντζι, Ντιαλό, Ντιλέινι, Λάρσεν, Ρόις, Σάντσο, Γκέτσε.

Μάιντζ: Μίλερ, Χακ, Νιακατέ, Καρίκολ, Ντονάτι, Γκμπαμίν, Μαλόνγκ, Λάτζα, Μποέτιους, Ματέτα, Ονισίβο.