Νάπολι

Παρέτεινε την στέψη της Γιουβέντους, με σέντερ φορ Κουλιμπαλί η Νάπολι

Η Νάπολι έκανε το χρέος της, επικράτησε της υποβιβασμένης Κιέβο (3-1) και έδωσε παράταση στα πανηγύρια των Γιουβεντίνων για τον τίτλο του πρωταθλητή.

Η στέψη μπορεί να περιμένει μία εβδομάδα! Η Νάπολι πέρασε με ευρεία νίκη από την έδρα της αποκαρδιωτικής Κιέβο και υποχρέωσε την Γιουβέντους να περιμένει. Ο τίτλος θα έρθει στο Τορίνο πιθανότατα την επόμενη εβδομάδα, όμως όχι απόψε, με τους «Παρτενοπέι» να κάνουν το χρέος τους. Αρκάντιους Μίλικ και Καλιντού Κουλιμπαλί (δις) καθάρισαν την υπόθεση νίκη, με την Κιέβο να μειώνει απλά σε 3-1 με τον Μπόστιαν Σέζαρ.

Η αναμέτρηση λειτούργησε περισσότερο ως φιλικό παιχνίδι. Από την μία η Κιέβο, η οποία ήδη έχει αποχαιρετήσει και μαθηματικά την κατηγορία. Από την άλλη η Νάπολι, που έχει εδώ και καιρό καπαρωμένη την 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η ανωτερότητα των «Παρτενοπέι» έκανε την εμφάνιση της από το πρώτο λεπτό του αγώνα. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι έπειτα την ήττα μεσοβδόμαδα από την Άρσεναλ για το Γιουρόπα Λιγκ θέλησε να διασκεδάσει τις εντυπώσεις. Με κατοχή της μπάλας και συντεταγμένες προσπάθειες να βρεθεί στην περιοχή της Κιέβο, το προβάδισμα στο σκορ θα ερχόταν νωρίς.

Στο 16ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αποσβέσουν την υπεροχή τους, παίρνοντας το προβάδισμα με τον Καλιντού Κουλιμπαλί. Ο Σενεγαλέζος αμυντικός έκανε αυτό που δεν κατάφερναν μέχρι εκείνη τη στιγμή οι συμπαίκτες του.

Κουλιμπαλί για σέντερ φορ στην Νάπολι

Με το τέρμα του θηριώδους αμυντικού η αναμέτρηση οδηγήθηκε στα αποδυτήρια για το τέλος του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη, οι «Παρτενοπέι» συνέχισαν να ελέγχουν απόλυτα τον ρυθμό. Η Κιέβο χωρίς καμία διάθεση να αντιδράσει έμεινε να βλέπει τους ποδοσφαιριστές του Κάρλο Αντσελότι να κάνουν το παιχνίδι τους. Η Νάπολι στο 64′ καθάρισε μια και καλή την υπόθεση νίκη με τον Αρκάντιους Μίλικ να πετυχαίνει με όμορφο τρόπο το 2-0.

Στο τελευταίο μέρος της αναμέτρησης ο ρυθμός άνοιξε! Στο 81′ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ο Κουλιμπαλί έγραψε το 3-0 για την ομάδα του. Το γκολ της τιμής για την Κιέβο ήρθε στις καθυστερήσεις με τον Μπόστιαν Σέζαρ.