Champions League: Τα στοιχήματα και οι πιθανότητες των τεσσάρων φιναλίστ
Έντιν Τέρζιτς: Προσωρινά… μόνιμος στην Μπορούσια Ντόρτμουντ
Γιουνάιτεντ: Ο Ράτκλιφ δίνει… λευκή επιταγή στον Ζιντάν
Ρεάλ: Ο Αντσελότι ετοιμάζει… κόλπο πρόκρισης στην ενδεκάδα κόντρα στην Μπάγερν!
Πογέτ: «Δεν έχω καμία επαφή με την Εθνική Ελλάδος»!
Χατζηγιοβάνης: «Δύσκολο να ξεπεράσουμε τον αποκλεισμό της Εθνικής»!
Καν: «Μπράβο στην Μπάγερν και στον Τούχελ που με… τακτικάρες μας πήγε στα ημιτελικά»!
Κανσέλο: «Μετά τον αποκλεισμό από την Παρί ευχήθηκαν θάνατο στην αγέννητη κόρη μου»!
Ρεάλ Μαδρίτης και Παρί Σεν Ζερμέν θέλουν… δίδυμο – φωτιά από την Ίντερ!
Ρόμα

Μέγας Αλεξάντερ την οδηγεί στους “4” (vid)

Με τέρμα του Αλεξάντερ Λακαζέτ η Άρσεναλ διπλασίασε τις νίκες της (1-0) απέναντι στη Νάπολι και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ.

Στο πλαίσιο της ρεβάνς των προημιτελικών του Γιουρόπα Λιγκ, η Νάπολι υποδέχθηκε την Άρσεναλ στο “Σαν Πάολο”. Οι “κανονιέρηδες” υπερασπίστηκαν το 2-0 του πρώτου αγώνα και για πρώτη φορά στην φετινή φάση των νοκ άουτ κέρδισαν σε εκτός έδρας παιχνίδι. Το γκολ που έκανε τη διαφορά σκόραρε ο Λακαζέτ. Η Άρσεναλ, κατάφερε, μάλιστα, να κρατήσει ανέπαφη την εστία της για πρώτη φορά στα φετινά νοκ άουτ της διοργάνωσης.

Η Άρσεναλ μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση πατώντας με μεγαλύτερη συχνότητα την αντίπαλη περιοχή. Χωρίς να απειλεί την εστία του Μερέτ καθιστούσε ακίνδυνους τους γηπεδούχους.

Οι Ναπολιτάνοι αδυνατούσαν να κυκλοφορήσουν με αξιώσεις τη μπάλα. Έψαχναν, μάλιστα, τον Ινσίνιε στην πλάτη της τριάδας της άμυνας των “κανονιέρηδων”.

Η πρώτη καλή φάση του αγώνα άνηκε στη Νάπολι. Μετά από στημένη φάση του αντιπάλου, ο Κουλιμπαλί ξεχύθηκε στην κόντρα επίθεση και μοίρασε για τον Καγιεχόν, το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Τσεχ στο 17ο λεπτό.

Η ομάδα του Αντσελότι αναλωνόταν σε διαμαρτυρίες στο διαιτητή φανερώνοντας νευρικότητα στις κινήσεις της. Τελικά, στην πρώτη της φάση η Άρσεναλ σκόραρε. Συγκεκριμένα, ο Λακαζέτ με απευθείας χτύπημα φάουλ από σχετικά μακρινή απόσταση σημάδεψε τη γωνία του Μερέτ γράφοντας το 1-0.

Μέχρι το τέλος του πρώτου 45λεπτου οι “παρτενοπέι” κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και με σέντρες επιχείρησαν να απειλήσουν. Ωστόσο, τόσο η κεφαλιά του Μίλικ όσο και αυτή του Καγιεχόν από καλές θέσεις κατέληξαν απογοητευτικά άουτ.

Στην επανάληψη η Νάπολι αν και προχώρησε σε αλλαγές προσώπων και σχήματος δεν μπόρεσε να ανατρέψει την κατάσταση. Το μόνο που κατάφερε ήταν να αυξήσει τα ποσοστά κατοχής της χωρίς όμως ουσία. Στη μοναδική φάση που απείλησε, ο Μίλικ δε μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα μετά από εξαιρετική σέντρα του Μάριο Ρουί.

Έτσι, από το 70ο λεπτό και μετά ου δύο ομάδες φάνηκε ότι συμβιβάστηκαν με το σκορ, με συνέπεια αυτό το 1-0 να μείνει μέχρι τέλους.