Ρεάλ Μαδρίτης: Επιβραβεύει τον πιο αδικημένο της με νέο συμβόλαιο
Ο Γιακουμάκης έσβησε τα αναθέματα και τις κατάρες με την πιο γλυκιά φωτογραφία (pic)
Μπαρτσελόνα: Με τον θεμέλιο λίθο της στα χαφ κόντρα στην Παρί
«Στο στόχαστρο της Σεβίλλης ο Βαγγέλης Παυλίδης»
Έσβησε το όνειρο της Λίβερπουλ για Τσάμπι Αλόνσο – Πήρε την απόφασή του ο Βάσκος
Γιουβέντους

Στην Ιταλία ο θρόνος ανήκει στην κυρία (vid)

H Γιουβέντους κέρδισε εντός έδρας με 2-1 την Φιορεντίνα και κατέκτησε για όγδοη συνεχόμενη χρονιά το ιταλικό πρωτάθλημα.

Στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής η Γιουβέντους υποδέχθηκε τη Φιορεντίνα στο γήπεδο της. H “μεγάλη κυρία” αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ έκανε το καθήκον της, επικρατώντας με 2-1 των “βιόλα”. Έτσι, πανηγύρισε το 35ο Scudetto στην ιστορία της. Ισοφάρισε, μάλιστα, το ρεκόρ της Ίντερ για την πιο γρήγορη κατάκτηση του τίτλου στην ιστορία του ιταλικού πρωταθλήματος.

H Γιουβέντους επηρεασμένη από τον σκληρό αποκλεισμό από τον Άγιαξ μπήκε με το χειρότερο δυνατό τρόπο στην αναμέτρηση. Αυτό εκμεταλλεύτηκε η Φιορεντίνα σκοράροντας στο 7ο λεπτό. Το σκορ για τους “βιόλα” άνοιξε ο Μιλίνκοβιτς με κοντινό πλασέ μετά από γύρισμα του Κίεζα.

Η “μεγάλη κυρία” είχε την κατοχή της μπάλας αλλά χωρίς ουσία. Αντιθέτως, οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ πιο επικίνδυνοι στην κόντρα επίθεση. Οι γηπεδούχοι άφηναν τεράστιους κενούς χώρους πίσω αλλά ο Μιραλάς στο 11΄δεν τους αξιοποίησε σουτάροντας ψηλά άουτ.

Παρά τις αργές επιστροφές των παικτών του Αλέγκρι η Φιορεντίνα δεν έπαιρνε κάτι, καθώς ήταν εξαιρετικά άτυχη. Στο 34΄το σουτ του Κιέζα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Σέζνι.

Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, μάλιστα, οι “μπιανκονέρι” ισοφάρισαν. Ειδικότερα, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σάντρο με κεφαλιά σκόραρε το πρώτο του γκολ μετά από σχεδόν ένα χρόνο και έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Η ατυχία των “βιόλα” συνεχίστηκε στο 42ο λεπτό. Ο Κίεζα για μία ακόμη φορά σημάδεψε το δοκάρι, αυτή τη φορά το οριζόντιο με μακρινό σουτ.

Στο δεύτερο 45λεπτο, η Γιουβέντους πάτησε το πόδι στο γκάζι και έφτασε μέχρι τη νίκη. Συγκεκριμένα, στο 54΄ο Κριστιάνο πάτησε περιοχή και γύρισε τη μπάλα, με συνέπεια ο Πετσέλα με αυτογκόλ να δώσει το προβάδισμα στη Γιουβέντους.

Η “μεγάλη κυρία” είχε πια τον έλεγχο του παιχνιδιού και έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Πιάνιτς στο 64΄να διευρύνει το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 90 με τον Ντάμπο αλλά ο Σέζνι του αρνήθηκε το γκολ διατηρώντας ως το τέλος το σκορ ως είχε.