Λούκας Βάσκεθ: Ο «ελβετικός σουγιάς» της Ρεάλ Μαδρίτης!
Ίντερ: Έξαλλα πανηγύρια από τους Πρωταθλητές μέσα στο Σαν Σίρο! (vids)
Η Ίντερ πανηγύρισε το Πρωτάθλημα μέσα στην έδρα της Μίλαν! (vids)
Μίλαν – Ίντερ: Ο Τουράμ «τελειώνει» τη Μίλαν και το Πρωτάθλημα! (vid)
Γκολ τίτλου για την Ίντερ, με τον Ατσέρμπι να «καρφώνει» τη Μίλαν! (vid)
Αποκαλύφθηκε ο διάλογος των διαιτητών για τη μεγάλη φάση της Μπαρτσελόνα!
Άντζελο Σίνα, ο αφανής ήρωας του Ολυμπιακού με τις απίστευτες αποκρούσεις του! (vid)
Μόντριτς για επιστροφή στην Premier League: «Ποτέ δε ξέρεις»!
ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΔΙΕΛΥΣΕ ΤΗ ΜΙΛΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΚΩΣΕ! (vids)
Ο Αρτέτα έδωσε μία μοναδική απάντηση όταν ρωτήθηκε ποιους παίκτες θα αγόραζε με 1 δις λίρες! (vid)
Φουλ για το τρόπαιο ο Ολυμπιακός με ΤΡΙΑ γκολ σε επτά λεπτά! Όνειρο το 3-0 με ψαλιδάκι! (vids)
Τρομερή Μπολόνια, 2-0 μέσα στο «Ολίμπικο» στο ημίχρονο! (vid)
Αποχωρεί από την Τσέλσι ο Τιάγκο Σίλβα!
Μπαρτσελόνα

Της αμύνης τα… παιδιά έσωσαν την Μπαρτσελόνα!

Χάρη στα γκολ δύο αμυντικών της (Τζόρντι Άλμπα και Κλεμέντ Λενγκλέ) η Μπαρτσελόνα επικράτησε εντός έδρας της Ρεάλ Σοσιεδάδ με σκορ 2-1.

Σοκ στην Μπαρτσελόνα! Μετά από καιρό δεν σκόραρε ο Λιονέλ Μέσι! Αυτό δεν έδειξε να επηρεάζει και πολύ τους Καταλανούς, οι οποίοι ναι μεν δυσκολεύτηκαν στο εντός έδρας ματς κόντρα στη Ρεάλ Σοσιεδάδ στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Λα Λίγκα.

Αλλά στο τέλος πήραν τη νίκη. Με σκορ 2-1. Ο Αργεντινός επιθετικός δεν ήταν τόσο αποτελεσματικός όσο άλλες φορές. Παρόλα αυτά οι αμυντικοί της ισπανικής ομάδας έβγαλαν τα… κάστανα από τη φωτιά. Οι Τζόρντι Άλμπα και Κλεμέντ Λενγκέ έγιναν… σκόρερ. Τα δύο γκολ έφταναν και περίσσευαν για τους Καταλανούς.

Η Μπαρτσελόνα από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό της. Τα κατάφερε. Σχετικά εύκολα. Αυτό που ήταν πολύ πιο δύσκολο ήταν να διασπάσει την αμυντική λειτουργία των Βάσκων. Οι φιλοξενούμενοι είχαν κλειστεί αρκετά καλά και δεν άφηναν χώρους στους γηπεδούχους.

Παράλληλα, οι παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε είχαν να κάνουν και με την κούραση. Κάτι που φαινόταν στα πρόσωπά τους και στις κινήσεις τους. Τα πράγματα για τους Καταλανούς έγιναν πολύ… ωραία όταν λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους έκαναν το 1-0, χάρη στον Άλμπα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σοσιεδάδ απάντησε άμεσα. Ο Χουάνμι στο 62′ “έγραψε” το 1-1. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν το χάρηκαν πολύ. Ο Λενγκλέ δύο λεπτά αργότερα (64′) “χτύπησε” για την Μπαρτσελόνα, κάνοντας το 2-1. Ένα αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.