Κρίσταλ Πάλας: Η Μπράιτον του φετινού καλοκαιριού
Σαν το καλό κρασί: Μόντριτς και Κρόος κάνουν και φέτος τη διαφορά στη La Liga (stats)
Μπαρτσελόνα: Στον… πάγο ο Μπερνάρντο Σίλβα – Η θέση που «καίει» τον Τσάβι
Τα τρία μεγαθήρια που μπαίνουν… σφήνα στην εξίσωση Ρεάλ Μαδρίτης – Λούνιν
Primera División

Χετα-φεύγει για τα αστέρια! (vid)

Πολύ κοντά στην είσοδό της στο Τσάμπιονς Λιγκ βρίσκεται η Χετάφε. Οι Μαδριλένοι επικράτησαν με 3-0 της Σεβίλλης και επέστρεψαν στην τετράδα της Λα Λίγκα.

Χάιμε Μάτα και Χόρχε Μολίνα οδηγούν στα αστέρια τη Χετάφε. Η ομάδα της Μαδρίτης με πρωταγωνιστές τους δύο επιθετικούς της, διέλυσε με 3-0 τη Σεβίλλη για την 33η αγωνιστική της Λα Λίγκα. Έτσι, η ομάδα του Πέπε Μπορδάλας μπήκε ξανά στην τετράδα που οδηγεί στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, βγάζοντας εκτός τους Σεβιγιάνους.

Η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού ήταν για τους φιλοξενούμενους. Στο 21′ η μπάλα έφτασε στον Φράνκο Βάσκεθ, αυτός έκανε ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά δεν βρήκε στόχο. Στο 33′ η Χετάφε άνοιξε το σκορ. Κάνοντας χρήση του VAR, ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι σε χέρι του Εσκουδέρο. Ο Χάιμε Μάτα ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-0.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου το σκηνικό επαναλήφθηκε. Με τη συμβολή του VAR, ο Ματέου Λαόθ έδωσε ένα ακόμη πέναλτι, ξανά σε χέρι του Εσκουδέρο, που αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Την ευθύνη αυτή τη φορά πήρε ο Χόρχε Μολίνα που σημάδεψε σωστά για το 2-0.

Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους η Χετάφε έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της. Στο 53′ ο Μάτα μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα και ο Μολίνα με προβολή σε κενό τέρμα έγραψε το τελικό 3-0. Στο 71ο λεπτό επήλθε αριθμητική ισορροπία στο παιχνίδι. Ο Τζένε Ντάκοναμ μπήκε πολύ άγαρμπα σε μία διεκδίκηση της μπάλας και αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η Χετάφε επανήλθε στην 4η θέση της βαθμολογίας με 54 βαθμούς σε 33 παιχνίδια. Από την άλλη πλευρά, η Σεβίλλη έπεσε 5η με 52 πόντους σε ισάριθμους αγώνες.