O Μπούντιμιρ της Οσασούνα εκτέλεσε το χειρότερο πέναλτι όλων των εποχών (vid)
Η ενδεκάδα της Μπαρτσελόνα στoν «τελικό» με τον Μπαπέ (pic)
Η Μπάγερν Μονάχου θέλει ξανά στον πάγκο της τον Νάγκελσμαν!
Η Τσέλσι διέσυρε την Έβερτον, με ιστορική εμφάνιση από τον Κόουλ Πάλμερ! (vid)
Μπαρτσελόνα

“Καθάρισε” σε πέντε λεπτά η Μπαρτσελόνα (vid)

Με σκόρερ τους Κάρλος Αλένια και Λουίς Σουάρες, η Μπαρτσελόνα βρήκε 2 γκολ σε 5 λεπτά (55'-60') και πέρασε με 2-0 από την έδρα της Αλαβές.

Όλο και πιο κοντά στην κατάκτηση και της φετινή Λα Λίγκα πλησιάζει η Μπαρτσελόνα. Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε επικράτησε με 2-0 εκτός έδρας της Αλαβές για την 34η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Τα γκολ για τους Καταλανούς πέτυχαν οι Κάρλος Αλένια και Λουίς Σουάρες μέσα σε ένα πεντάλεπτο (55′-60′) και πλέον θέλουν ακόμα μία νίκη ή μία ήττα της Ατλέτικο για να εξασφαλίσουν και μαθηματικά την κούπα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ ορεξάτοι στον αγωνιστικό χώρο. Η πρώτη τους καλή στιγμή ήταν στο 6ο λεπτό. Ο Σουάρες μπήκε στην περιοχή και δοκίμασε ένα δυνατό σουτ. Ο Πατσέκο όμως απέκρουσε εντυπωσιακά. Οι “Μπλαουγκράνα” είχαν καθολική υπεροχή σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου, αλλά έπασχαν στην τελική προσπάθεια. Χαρακτηριστικά γεγονότα η κατοχή της μπάλας (18% – 82%) και οι τελικές προσπάθειες (1-10).

Στο δεύτερο μέρος, οι Καταλανοί έλυσαν το γόρδιο δεσμό. Δέκα λεπτά μετά τη σέντρα, άνοιξαν το σκορ με πολύ ωραίο γκολ. Μετά από εξαιρετική εναλλαγή της μπάλας, ο Σέρχι Ρομπέρτο βρήκε με διαγώνια πάσα τον Κάρλος Αλένια στην πλάτη της άμυνας της Αλαβές. Αυτός βγήκε απέναντι από τον Πατσέκο και πλάσαρε εύστοχα για το 0-1.

Στο 60′ η Μπαρτσελόνα βρήκε και δεύτερο γκολ. Ο Πίνα έκανε χέρι μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής υπέδειξε την παράβαση, αφού συμβουλεύτηκε το VAR. Ο Λουίς Σουάρες ανέλαβε την εκτέλεση και δεν λάθεψε κάνοντας το 0-2. Στο 76΄ο Βιντάλ προσπάθησε να χριστεί σκόρερ, αλλά τελικά η κεφαλιά του πέρασε ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η Μπαρτσελόνα έφτασε τους 80 βαθμούς στην κορυφή της βαθμολογίας. Από την άλλη, η Αλαβές παρέμεινε στους 46 ισοβαθμώντας με την Μπιλμπάο στην 7η θέση.