Ούτε Αμορίμ, ούτε Ντε Τσέρμπι: Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο μόλις αποκάλυψε με ποιον προπονητή μιλάει η Λίβερπουλ!
Η αστεία δικαιολογία του Άντονι : «Για αυτό έκανα την χειρονομία στην Κόβεντρι!»
ΕΠΙΣΗΜΟ: Για πάντα στην Άστον Βίλα ο Έμερι – Υπέγραψε νέο τρελό συμβόλαιο! (vid)
Αντεπίθεση Τεν Χαγκ: «Ντροπή σας! Ναι ρε, πειράζει που πανηγυρίσαμε;» (vid)
Μπαρτσελόνα: Τα τρία «μεγάλα» ονόματα για τον πάγκο – Έτσι πάει για… αυτοκρατορία!
Ο Τσαλχάνογλου έβαλε τα κλάματα για το Scudetto της Ίντερ μέσα στο Σαν Σίρο (vid)
Η Αστον Βίλα δίνει τα «κλειδιά» στον δικό της Σερ Άλεξ Φέργκιουσον
Μπάγερν Μονάχου

Η Μπάγερν “κώλωσε” να καθαρίσει τον τίτλο

Η Μπάγερν Μονάχου πήγε στην Νυρεμβέργη για να κλειδώσει το πρωτάθλημα,αλλά θα πρέπει να είναι ευχαριστημένη που πήρε και τον βαθμό της ισοπαλίας μετά το 1-1.

Η Μπάγερν Μονάχου είχε “χρυσή” ευκαιρία να κάνει άλμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Η ήττα της Ντόρτμουντ από τη Σάλκε έδινε στην πρωταθλήτρια την ευκαιρία να ξεφύγει στους τέσσερις βαθμούς.

Ωστόσο οι “Βαυαροί” υπολόγιζαν χωρίς την Νυρεμβέργη. Η ομάδα του Μπόρις Σόμερς έπαιζε ένα από τα τελευταία χαρτιά της για να έχει ελπίδες παραμονής στην μεγάλη κατηγορία.

Οι δυο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 κάτι που δεν είναι καταστροφικό για κανέναν. Ειδικότερα για την Μπάγερν που αύξησε τη διαφορά της από τη δεύτερη θέση, αλλά έδωσε παράταση στην στέψη της.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ανοιχτό από το ξεκίνημα του. Φυσικά, η Μπάγερν ήταν η ομάδα που είχε την μπάλα στην κατοχή της και προσπαθούσε να δημιουργήσει. Οι γηπεδούχοι μπορεί να έδειχναν ότι έχουν περιοριστεί σε παθητικό ρόλο, αλλά όποτε βγήκαν μπροστά ήταν ιδιαίτερα απειλητικοί. Κάπως έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες δίχως τέρματα.

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος. Το μόνο που άλλαξε ήταν το σκορ στο 48ο λεπτό όταν Μάθιου Περέιρα άνοιξε το σκορ για την Νυρεμβέργη. Αυτό το γκολ αφήπνησε τους φιλοξενούμενους που πίεσαν για την ισοφάριση.

Τελικά αυτή ήρθε στο 75ο λεπτό με τον Γκνάμπρι να φέρνει το ματς στα ίσα. Με ένα τέταρτο να απομένει, θα περίμενε κανείς την Μπάγερν να πιέσει για δεύτερο γκολ. Όχι μόνο δεν έγινε αυτό, αλλά παραλίγο να χάσει και το ματς. Στο φινάλε της αναμέτρησης η Νυρεμβέργη έχασε πέναλτι με τον Λέιμπολντ στο 91’ να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.