Τραγικές άμυνες από Λίβερπουλ και Γιουνάιτεντ, δώρα σε Έβερτον και Σέφιλντ! (vids)
Πάνος Κατσέρης: Το ακατέργαστο ελληνικό διαμάντι της Ligue 1 (vid)
Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έδωσε… στεγνά την Μπάγερν και αποκάλυψε το φαβορί για τον πάγκο της!
Ούτε τα προσχήματα ο Τέμπας: «Είμαι Ρεάλ και χαίρομαι που θα έρθει ο Μπαπέ»!
Ρεάλ: Το σχόλιο του Λουνίν για τη φάση του Γιαμάλ στο El Clasico!
PODCAST: Έγραψαν ιστορία Ολυμπιακός και Ίντερ!
Ντόρτμουντ

Πάλι καλά δεν έπαθε καμιά…φορτούνα η Ντόρτμουντ (vid)

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ τα βρήκε σκούρα κόντρα στην Φορτούνα Ντίσελντορφ, αλλά τελικά επικράτησε με 3-2 σε παιχνίδι για την προτελευταία αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα.

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ είχε όλα τα φόντα για να ολοκληρώσει μια εξαιρετική σεζόν. Οι “κιτρινόμαυροι” ήταν για εβδομάδες στην κορυφή, αλλά λίγο πριν το φινάλε έμειναν εκτός στόχων. Τα εναπομείναντα παιχνίδια στην Μπουντεσλίγκα έχουν καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα.

Για να καταλήξει το πρωτάθλημα στην Βεστφαλία θα πρέπει η Ντόρτμουντ να κερδίσει την Γκλάντμπαχ και την ίδια ώρα η Μπάγερν να χάσει στο Μόναχο από την Αίντραχτ.

Η ομάδα του Λουσιέν Φαάβρ πήρε μια αγχωτική νίκη κόντρα στην Φορτούνα Ντίσελντορφ με 3-2 στην τελευταία εντός έδρας αναμέτρηση της σεζόν.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση, ωστόσο χρειάστηκε να περάσουν 41 λεπτά για να ανοίξει το σκορ. Ο Γκερέιρο έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι. Ο Ντιλέινι έκανε την κεφαλιά-πάσα και ο Πούλισιτς από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Αυτό ήταν το δεύτερο διαδοχικό τέρμα του Αμερικανού στη σεζόν.

Η απάντηση της Φορτούνα ήρθε μόλις δυο λεπτά μετά την έναρξη της επανάλυψης. Μετά από γκέλα του τερματοφύλακα της Ντόρτμουντ, ο Φινκ με το κεφάλι έκανε το 1-1. Η χαρά της ισοφάρισης κράτησε μόλις έξι λεπτά. Ο Ντιλέινι έδωσε και πάλι προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 53.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας στο ματς η Φορτούνα κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Λουκεμπάκιο δεν μπόρεσε να φέρει ξανά το παιχνίδι στα ίσα. Στο 82ο λεπτό Μπότζεκ είδε την κόκκινη κάρτα και έκανε ακόμα πιο δύσκολο το έργο της ομάδας του.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκέτσε έκανε το 3-1, ενώ το τελικό 3-2 διαμορφώθηκε από τον Κοβνάτσκι δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ματς.