Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έδωσε… στεγνά την Μπάγερν και αποκάλυψε το φαβορί για τον πάγκο της!
Ούτε τα προσχήματα ο Τέμπας: «Είμαι Ρεάλ και χαίρομαι που θα έρθει ο Μπαπέ»!
Ρεάλ: Το σχόλιο του Λουνίν για τη φάση του Γιαμάλ στο El Clasico!
PODCAST: Έγραψαν ιστορία Ολυμπιακός και Ίντερ!
Νάπολι

Πως την πετσόκοψες έτσι τη Νάπολι ρε Σανταντέρ;

Χάρη στα δύο γκολ και τη μία ασίστ του Φεντερίκο Σανταντέρ η Μπολόνια επικράτησε εντός έδρας της Νάπολι με σκορ 3-2 στο φινάλε της Σέριε Α.

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε το πρωτάθλημα η Μπολόνια. Στο πλαίσιο της 38ης αγωνιστικής υποδέχτηκε στην έδρα της Νάπολι. Στο φινάλε της φετινής Σέριε Α οι δύο ομάδες όντας αδιάφορες πρόσφεραν γκολ και θέαμα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Φεντερίκο Σανταντέρ. Ο έμπειρος φορ με δύο γκολ και μία ασίστ συνέβαλε τα μέγιστα, ώστε οι γηπεδούχοι να επικρατήσουν με σκορ 3-2.

Το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά δεν είχε κάτι ιδιαίτερο. Λίγες φάσεις αν και ο ρυθμός ήταν σχετικά καλός. Ειδικά για Ιταλία και ειδικά για το τέλος της σεζόν. Όμως, γκολ δεν είχε. Μέχρι και το 43′ όταν ο Σανταντέρ άνοιξε το σκορ για την Μπολόνια.

Η άμυνα της Νάπολι ήταν ήδη σε… διακοπές και φάνηκε λίγο αργότερα. Πριν τελειώσει το πρώτο μέρος οι παίκτες της Μπολόνια πανηγύριζαν το 2-0. Αυτή τη φορά σκόρερ ήταν ο Τζεμαϊλί. Στο δεύτερο 45λεπτο οι φιλοξενούμενοι έδειξαν γιατί έφτασαν στη δεύτερη θέση.

Με τα γκολ των Γκούλαμ (57′) και Μέρτενς (77′) οι “παρτενοπέι” έκαναν το 2-2 και ήταν πολύ κοντά σε μία επική ανατροπή. Ό,τι καλύτερο για εκείνους λίγο πριν το φινάλε της Σέριε Α. Ωστόσο, δεν είχαν υπολογίσει τον Σανταντέρ.

Ο Ουρουγουανός φορ “χτύπησε” και πάλι. Αυτή τη φορά στο 88′. Ο Λατίνος παίκτης έκανε το 3-2 που έμελλε να μείνει μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.