Ξεκάθαρος ο Πογέτ: «Κανένα συμβόλαιο στο μυαλό μου, μόνο το Καζακστάν»
Ο Μπαπέ πρέπει να ξεχάσει τους Ολυμπιακούς Αγώνες κι υπάρχει λόγος!
Μόντριτς: «Δεν υπάρχει καλύτερη ομάδα από τη Ρεάλ Μαδρίτης»
Επίσημο: Με ελληνικό παρελθόν ο νέος τεχνικός της Λάτσιο του Μανδά (pic)
Μπάγερν: Οι 4+1 πιθανοί προορισμοί του φευγάτου Κίμιχ!
Πρόεδρος Φενέρμπαχτσε: «Ας πέσουμε κατηγορία αν χρειαστεί»! (vid)
Η Λίβερπουλ βρήκε στην Ντόρτμουντ τον επιθετικό της νέας της εποχής!
Η Ρεάλ Μαδρίτης θέλει να «κλέψει» το διαμάντι της Γιουνάιτεντ… αλά Ρονάλντο!
Ίντερ

Το Τσάμπιονς Λιγκ «χωράει» την μία πλευρά του Μιλάνου (vid)

Η Ίντερ αν και λίγο έλειψε να καεί τελικά επικράτησε της Έμπολι και πανηγύρισε την παραμονή της στην 4αδα της Σέριε Α, η οποία ισοδυναμεί με την έξοδο της στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν.

Ο Ναινγκολάν έστειλε την Ίντερ στα σαλόνια του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι «Νεραντζούρι» με εκετελστή τον Βέλγο μέσο κατάφεραν να επικρατήσουν 2-1 της Έμπολι και να πάρουν το εισιτήριο για τα… αστέρια.

Η Ίντερ κατάφερε την τελευταία αγωνιστική να παίξει όλη της την χρονιά. Το σύνολο του Λουτσιάνο Σπαλέτι κόντρα στην Έμπολι δεν έβλεπε άλλο αποτέλεσμα. Η νίκη για τους «Νεραντζούρι» ήταν μονόδρομος και το Τζουζέπε Μεάτσα ήταν εκεί στο να τους στηρίξει.

Οι Μιλανέζοι έδειξαν από την σέντρα τις διαθέσεις τους! Με τους Πέρισιτς και Ικάρντι ως κύριους εκφραστές της επίθεσης, η Ίντερ εγκαταστάθηκε άμεσα στην περιοχή της Έμπολι. Οι προσπάθειες των γηπεδούχων ωστόσο – αν και πολλές – δεν έβρισκαν τον στόχο. Ολοκληρώνοντας το ημίχρονο στο μηδέν, ο Λουτσιάνο Σπαλέτι ψάχνοντας το γκολ έριξε στην αρένα τον Κειτά Μπαλντέ.

Ο ταλαντούχος επιθετικός λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στο δεύτερο μέρος δικαίωσε απόλυτα τον προπονητή του. Με μια έξοχη ενέργεια κατάφερε να κερδίσει Ντραγκόφσκι και να χαρίσει το προβάδισμα στην Ίντερ.

Στο Τσάμπιονς Λιγκ η Ίντερ, «πέταξε» εκτός την Μίλαν

Οι «Νεραντζούρι» έχοντας τα ηνία του αγώνα προσπάθησαν με συντεταγμένες προσπάθειες να ψάξουν το δεύτερο τέρμα. Αυτό που θα τελείωνε μια για πάντα το άγχος της 4αδας. Η επιθετική αφλογιστία της ομάδας του Λουτσιάνο Σπαλέτι λίγο έλειψε να πληρωθεί πολύ ακριβά.

Στο 75′ η Έμπολι «σόκαρε» το Μεάτσα φθάνοντας στην ισοφάριση με τον Τραορέ. Για έξι λεπτά η Ίντερ ήταν η ομάδα που έμενε εκτός 4αδας στην Σέριε Α, όμως οι «Νεραντζούρι» το πίστεψαν και δικαιώθηκαν.

Στο 81′ ο Ράτζα Ναινγκολάν πήρε το όπλο και με όμορφη ενέργεια έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Ίντερ, το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε. Με την νίκη αυτή οι Μιλανέζοι «κλείδωσαν» θέση Τσάμπιονς Λιγκ αφήνοντας εκτός την συμπολίτισσα Μίλαν. Από την άλλη η Έμπολι αποχαιρέτησε την Σέριε Α, μιας η ισοβαθμία με την Τζένοα την βρήκε χαμένη.