Μπαρτσελόνα: Στον… πάγο ο Μπερνάρντο Σίλβα – Η θέση που «καίει» τον Τσάβι
TIMES: «Προσωπική επιλογή του Κλοπ ο Νούνιες. Άλλον ήθελε η Λίβερπουλ»
Γκουαρντιόλα: «Μην ξεγράφετε ποτέ τη Λίβερπουλ… Εγώ την υπολογίζω!»
Ποιο άγχος; Η Σίτι «καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο την Μπράιτον! (vids)
Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Βρέθηκε ενεργή βόμβα του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου στο γήπεδο της Μάιντς! (pic)
Όταν ο Καστεγιάνος με καρέ τερμάτων έκανε τη Ρεάλ να υποκλιθεί στη Χιρόνα! (vid)
Παράδειγμα προς αποφυγή ο Αλεξάντερ-Άρνολντ, «κοιμόταν» στο 2-0 της Έβερτον! (vid)
Ο Λαπόρτα έπαιξε τα ρέστα του με Τσάβι και δικαιώθηκε!
Champions League

Να περάσει ο επόμενος

Ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα με 4-0 της Βικτόρια Πλζεν και πέρασε πανηγυρικά στην επόμενη φάση των προκριματικών του Τσάμπιονς Λιγκ.

Τη νίκη-πρόκριση με 4-0 επί της Βικτόρια Πλζεν πήρε ο Ολυμπιακός και πανηγύρισε το εισιτήριο για την επόμενη φάση των προκριματικών του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πιο δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησαν εξαρχής να πάρουν τα ηνία του αγώνα.

Η πρώτη αξιόλογη φάση του παιχνιδιού ήρθε στο 2′ όταν μετά από κόρνερ υπέρ των Πειραιωτών, η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι του Χρούτσκα.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι και έγιναν ξανά απειλητικοί τόσο με τον Γκερέρο όσο και με τον Μασούρα χωρίς όμως να προκαλέσουν ζημιά στους Τσέχους.

Στο 17′ ο Ολυμπιακός ανέβηκε ξανά στην αντεπίθεση αλλά η τελική πάσα του Γκερέρο δεν ήταν τόσο καλή και απομακρύνθηκε.

Στο 20′ ο Γκερέρο δοκίμασε να μπει στη φάση αλλά το πλασέ του πέρασε λίγο άουτ.

Η Πλζεν προσπάθησε να γίνει απειλητική αλλά χωρίς αποτέλεσμα, με την άμυνα του Ολυμπιακού να αποσοβεί κάθε κίνδυνο.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχιζαν να πιέζουν με τους ρυθμούς, ωστόσο, να πέφτουν σταδιακά.

Στο 28′ το σουτ του Βαλμπουενά δεν ανησύχησε τον κίπερ της Πλζεν, αφού η μπάλα απομακρύνθηκε βρίσκοντας στα σώματα.

Ίδια κατάληξη είχε το σουτ του Γάλλου στο 35′.

Έξι λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Ποντένσε να απειλήσει με το σουτ του όμως να βρίσκει και να καταλήγει ελάχιστα κόρνερ.

Ο Μασούρας δοκίμασε το πόδι του στο 45′ ο Χρούτσκα δήλωσε ξανά «παρών».

Στο δεύτερο μέρος, οι Πειραιώτες μπήκαν εξίσου δυνατά και στο 50′ ο Μασούρας προειδοποίησε με όμορφο, μονοκόμματο σουτ, το οποίο έστειλε σε κόρνερ ο Χρούτσκα.

Από το ίδιο κόρνερ, ο Γκιγιέρμε σηκώθηκε πιο ψηλά απ’ όλους και έγραψε το 1-0 για τον Ολυμπιακό.

Η Πλζεν στη συνέχεια επιχείρησε να ανέβει για να βρει το γκολ, κάτι που όμως δεν άγχωσε καθόλου τους γηπεδούχους.

Στο 64′ ο Μασούρας δοκίμασε εκ νέου ένα σουτ από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Έξι λεπτά αργότερα και μετά από μία φοβερή προσωπική ενέργεια, ο Γκερέρο έγραψε το 2-0 για τους γηπεδούχους.

Στο 73′ ήρθε και το τρίτο τέρμα του Ολυμπιακού όταν μετά από κόρνερ και κεφαλιά του Γκιγιέρμε, η μπάλα βρήκε στα πλευρά του Ρέζνικ και κατέληξε στα δίχτυα για το 3-0.

Εννιά λεπτά μετά, ήταν η σειρά του Σεμέδο να βρει δίχτυα, όταν και πλάσαρε σε κενή εστία για το 4-0.

Μέχρι το σφύριγμα της λήξης δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα στο παιχνίδι και έτσι ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση των προκριματικών του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι ενδεκάδες:

Ολυμπιακός: Σα, Ομάρ, Μεριά, Σεμέδο, Τσιμίκας, Γκιγιέρμε, Μπουχαλάκης, Ποντένσε, Μασούρας, Βαλμπουενά και Γκερέρο.

Βικτόρια Πλζεν: Χρούτσκα, Χλιούσεκ, Μπράμπεκ, Πέρνικα, Ρέσνικ, Χροζόφσκι, Κάλβακ, Κόπιτς, Μίχαλικ, Καγιάμπα και Κριμέντσικ.