«Τριάρα» στο πολύ χαλαρό η Παρί (vid)

Χωρίς να συναντήσει κάποια ιδιαίτερη δυσκολία η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε με 3-0 της Νιμ για την πρώτη αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν αντιμετώπισε στην πρεμιέρα της Ligue 1 η Παρί Σεν Ζερμέν. Η ομάδα του Τόμας Τούχελ επικράτησε της Νιμ με 3-0 στο Παρίσι, χωρίς να χρειαστεί να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης. Έτσι, ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τη μάχη για τη διατήρηση των σκήπτρων της.

Η πρώτη καλή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 16ο λεπτό. Ο Κίλιαν Μπαπέ μετά από ωραία ατομική ενέργεια βρέθηκε απέναντι από τον Μπερναρντονί, αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει με πλασέ. Πέντε λεπτά αργότερα, οι Παριζιάνοι κέρδισαν πέναλτι. Μετά από κόρνερ, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Πάμπλο Μαρτίνεζ. Ο διαιτητής, αφού συμβουλεύτηκε το VAR, υπέδειξε την παράβαση. Ο Έντινσον Καβάνι ανέλαβε την εκτέλεση και με άπιαστο σουτ έκανε το 1-0.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, οι πρωταθλητές Γαλλίας σπατάλησαν ακόμα δύο ευκαιρίες. Αρχικά, το σουτ του Πάμπλο Σαράμπια στο 35′ σταμάτησε στον Μπερναρντονί. Επτά λεπτά αργότερα, ο Καβάνι βρήκε ωραία στην περιοχή τον Μπαπέ, αλλά αυτός έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Τόμας Τούχελ ανέβασε στροφές. Στο 56′ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων. Ο Χουάν Μπερνάτ έκανε ωραίο γύρισμα για τον Μπαπέ, που κεραυνοβόλησε τον Μπερναρντονί από το ύψος της μικρής περιοχής για το 2-0. Στο 69′ η Παρί βρήκε και τρίτο γκολ με τον Άνχελ Ντι Μαρία που είχε περάσει ως αλλαγή τέσσερα λεπτά νωρίτερα. Ο Μπαπέ βρήκε με εξαιρετική πάσα τον Αργεντινό, που δεν αστόχησε με πλασέ από τη μεγάλη περιοχή για το τελικό 3-0.

Μέχρι τη λήξη του ματς, οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή στιγμή. Στο 79′ η κεφαλιά του Μπαπέ πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι της Νιμ, ενώ δέκα λεπτά αργότερα το σουτ του Μπομπισόν είχε παρόμοια κατάληξη.