Πανευτυχής ο Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου»
Κωνσταντίνος Τζολάκης: Το θρυλικό βράδυ του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού! (vids)
Ολυμπιακός: Οι πανηγυρισμοί στην Πόλη μετά την ιστορική πρόκριση! (vid)
Κλοπ, είσαι αξεπέραστος: Αποκλείστηκε και τους αγκάλιασε όλους έναν προς έναν! (vid)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑ – Ήρωας Τζολάκης, στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός! (vid)
Δεν ξέρει να χάνει η Λεβερκούζεν, αλλά να περνάει και να τους… πονάει! (vids)
Η Ρόμα των 10 παικτών πέρασε από τη Μίλαν και ονειρεύεται το Europa League! (vid)
Πικρό διπλό στο «Μπέργκαμο» η Λίβερπουλ (vid)
Όχι, έτσι ρε ΠΑΟΚ… (vids)
Η Ρόμα «τελείωσε» με δύο γκολ τη Μίλαν και έμεινε με 10 παίκτες! (vids)
ΠΑΟΚ – Μπριζ: Δυο γκολ ο Γιούτγκλα στην Τούμπα (vids)
Show και πάλι από τον Μαρτίνες στα πέναλτι! Έπιασε το πρώτο και μετά τα έβαλε με όλη την εξέδρα! (vid)
Ο Σαλάχ δίνει το σύνθημα της αντεπίθεσης, 0-1 με πέναλτι στο Μπέργκαμο (vid)
Ο τερματοφύλακας της Λιλ έκανε την επέμβαση της χρονιάς στην Ευρώπη! (vid)
Μάντσεστερ Σίτι: «Έσπασε» αρνητικό ρεκόρ για φέτος ο Ντε Μπρόινε στο Champions League!
Παρί Σεν Ζερμέν

“Τριάρα” στο πολύ χαλαρό η Παρί (vid)

Χωρίς να συναντήσει κάποια ιδιαίτερη δυσκολία η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε με 3-0 της Νιμ για την πρώτη αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν αντιμετώπισε στην πρεμιέρα της Ligue 1 η Παρί Σεν Ζερμέν. Η ομάδα του Τόμας Τούχελ επικράτησε της Νιμ με 3-0 στο Παρίσι, χωρίς να χρειαστεί να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης. Έτσι, ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τη μάχη για τη διατήρηση των σκήπτρων της.

Η πρώτη καλή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 16ο λεπτό. Ο Κίλιαν Μπαπέ μετά από ωραία ατομική ενέργεια βρέθηκε απέναντι από τον Μπερναρντονί, αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει με πλασέ. Πέντε λεπτά αργότερα, οι Παριζιάνοι κέρδισαν πέναλτι. Μετά από κόρνερ, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Πάμπλο Μαρτίνεζ. Ο διαιτητής, αφού συμβουλεύτηκε το VAR, υπέδειξε την παράβαση. Ο Έντινσον Καβάνι ανέλαβε την εκτέλεση και με άπιαστο σουτ έκανε το 1-0.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, οι πρωταθλητές Γαλλίας σπατάλησαν ακόμα δύο ευκαιρίες. Αρχικά, το σουτ του Πάμπλο Σαράμπια στο 35′ σταμάτησε στον Μπερναρντονί. Επτά λεπτά αργότερα, ο Καβάνι βρήκε ωραία στην περιοχή τον Μπαπέ, αλλά αυτός έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Τόμας Τούχελ ανέβασε στροφές. Στο 56′ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων. Ο Χουάν Μπερνάτ έκανε ωραίο γύρισμα για τον Μπαπέ, που κεραυνοβόλησε τον Μπερναρντονί από το ύψος της μικρής περιοχής για το 2-0. Στο 69′ η Παρί βρήκε και τρίτο γκολ με τον Άνχελ Ντι Μαρία που είχε περάσει ως αλλαγή τέσσερα λεπτά νωρίτερα. Ο Μπαπέ βρήκε με εξαιρετική πάσα τον Αργεντινό, που δεν αστόχησε με πλασέ από τη μεγάλη περιοχή για το τελικό 3-0.

Μέχρι τη λήξη του ματς, οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή στιγμή. Στο 79′ η κεφαλιά του Μπαπέ πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι της Νιμ, ενώ δέκα λεπτά αργότερα το σουτ του Μπομπισόν είχε παρόμοια κατάληξη.