ΑΓΙΑΞ-ΠΑΟΚ: 3-2 Μάγκας αλλά είχε ταβάνι ( photos + highlights)

Προσπάθησε ο ΠΑΟΚ μέχρι τέλους κάνοντας μια αξιοπρεπέστατη προσπάθεια, όμως ο Άγιαξ με το 3-2 κατάφερε να πάρει την πρόκριση.

Το βράδυ της Τρίτης στο κατάμεστο στάδιο του Γιόχαν Κρόιφ Αρένα ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε εναντίον του Άγιαξ για το δεύτερο σκέλος του τρίτου προκριματικού γύρου του Τσάμπιονς Λίγκ. Στα πρώτα λεπτά ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο ματς και με την επιθετική του τριπλέτα απείλησε ουκ ολίγες φορές την Ολλανδική άμυνα. Ο Άγιαξ συνέχισε να παίζει το ίδιο παιχνίδι όπως και στην Τούμπα με την μπάλα κάτω και να εκμεταλλεύεται τα κενά στην άμυνα και στην μεσαία γραμμή, κάνοντας τις περισσότερες επιθέσεις από την μεριά του Μάτος.

Στο 10 λεπτό η μπαλιά του Ζίγιεχ έβγαλε τετ-α-τετ τον Βαν Ντε Μπεεκ αλλά ο Πασχαλάκης αποσόβησε τον κίνδυνο με τα πόδια του. Ο ΠΑΟΚ όμως απείλησε αρχικά με τον Ακπόμ στο 13 λεπτό και τον Πέλκα στο 20 λεπτό, βέβαια το πολυπόθητο γκολ ήρθε με τον Μπίσεσβαρ στο 23 λεπτό. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ παίξανε με εξαιρετικές μπαλιές και η μπάλα στρώθηκε στο Μπίσεσβαρ, ο οποίος σούταρε με το εξωτερικό διαπιστώνοντας την κακή άμυνα και το κενό ανάμεσα στους αμυντικούς. Η μπάλα πήγε στην γωνία και ο τερματοφύλακας του Άγιαξ Ονανά δεν μπορούσε πια να κάνει τίποτα.

Ο Άγιαξ αντέδρασε και κυρίως με τις πάσες κατάφερνε να φέρει την μπάλα στην περιοχή του ΠΑΟΚ και να κάνει φάσεις απειλώντας την εστία του Πασχαλάκη. Η ανασταλτική λειτουργία του ΠΑΟΚ έδινε πολλούς ελεύθερους χώρους στους παίκτες της Ολλανδικής ομάδας και έκανε πολλά λάθη. 2 πέναλτι στο 31 λεπτό και στο 41 λεπτό με εκτελεστή τον Τάντιτς άλλαξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού. Το πρώτο δόθηκε επειδή ο Ελ Καντουρί έσμπρωξε τον Νέρες , ενώ το δεύτερο λόγω παράβασης με χέρι του Μπίσεσβαρ. Στο πρώτο ο Πασχαλάκης  το απέκρουσε και κράτησε το 0-1, όμως δεν το κατάφερε την δεύτερη φορά. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με 1-1, που μπορεί να ήταν σκορ πρόκρισης για τον γηπεδούχο αλλά το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο.

Στο δεύτερο ημίχρονο κυριάρχησε ο Άγιαξ όπως στο πρώτο ματς, αλλά ο ΠΑΟΚ απείλησε τον Ονανά με τις αντεπιθέσεις του.  Σε μία από αυτές στο 53 λεπτό ο Μπίσεσβαρ έκανε μια μπαλιά στην καρδιά της άμυνας του Άγιαξ αλλά ο Πέλκας δεν έβαλε την προβολή που έπρεπε. Στο 63 λεπτό βγήκε ο Πέλκας μια απόφαση που αποδείχθηκε τελικά μοιραία, ενώ στην θέση του μπήκε ο Σβιντέρσκι. Πολλές φάσεις από τον Άγιαξ στα τελευταία λεπτά, οι οποίες πίεσαν την άμυνα του ΠΑΟΚ και τελικά το μοιραίο λάθος μετουσιώθηκε σε πεναλτι αφού ο Μάτος ανέτρεψε τον Χούντελαρ μέσα στην περιοχή .

Ο Ταλιαφίγκο με κεφαλιά  έκανε το 2-1 ενώ στο 83 λεπτό ο Τάντιτς ευστόχησε σε πέναλτι στέλνοντας τον Πασχαλάκη στην άλλη γωνία και με το 3-1. Υπάρχει αμφισβήτηση κατά πόσο ήταν πέναλτι αλλά ο διαιτητής είδε τον Μάτος να ανατρέπει τον Χούντελαρ. Βέβαια η ομάδα της Θεσσαλονίκης κυνήγησε την πρόκριση και με τον Μπίσεσβαρ στο 90+1 λεπτό μείωσε το σκορ στο 2-3. Ο Μπίσεσβαρ έκανε ένα εντυπωσιακό σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε από πολλούς παίκτες με αποτέλεσμα ο Ονανά να μην έχει οπτικό πεδίο και τελικά να δεχθεί το γκολ. Οι ελπίδες ζωντάνεψαν όμως ο Άγγλος διαιτητής δεν έδωσε πρόσθετο χρόνο στον ΠΑΟΚ για να κυνηγήσει την πρόκριση. Μπορεί με  το αποτέλεσμα να αποκλείεται ο ΠΑΟΚ από το Τσάμπιονς Λίγκ, όμως θα συνεχίσει στα play-off του Γιουρόπα Λίγκ με αντίπαλο της Σλόβαν Μπρατισλάβας. Η ομάδα αλλά και οι φίλαθλοι του ΠΑΟΚ διαμαρτύρονται για κακή διαιτησία, αμφισβητούμενες φάσεις  ενώ δεν έλειψαν τα παράπονα καθώς θεωρούν και υπερβολικό που δόθηκαν τρία πέναλτι, με την ευθύνη να βαραίνει τον Άγγλο διαιτητή Πόσον