Τσέλσι: Οι επτά παίκτες που δε θα φορέσουν ξανά τη φανέλα της!
Τζο Κόουλ: «Ο Βιρτς είναι στο ίδιο επίπεδο με τον Μπέλινγχαμ»!
Μπαρτσελόνα: Ο Τσάβι βρήκε τον «μαέστρο» που έψαχνε!
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ο Τεν Χαγκ μίλησε για όλους και για όλα στον Γκάρι Νέβιλ!
Ίντερ: Τα μεταγραφικά της πλάνα για το καλοκαίρι!
Μικρό καλάθι κρατά ο Μεντιλίμπαρ: «Δεν έχει κριθεί τίποτα»
Μπάγερν Μονάχου

Γλίτωσε τα “Χ”ειρότερα η Μπάγερν! (vid)

Ένα κακό δίλεπτο (36'-38') ήταν αρκετό στην Μπάγερν για να χάσει τον έλεγχο και τελικά να συμβιβαστεί με την ισοπαλία (2-2) κόντρα στη Χέρτα.

Έκπληξη επιφύλασσε η πρεμιέρα της φετινής Μπουντεσλίγκα στην Μπάγερν. Η ομάδα του Νίκο Κόβατς δεν εντυπωσίασε κόντρα στην καλοστημένη Χέρτα με αποτέλεσμα να αρκεστεί στην ισοπαλία (2-2). Όλα αυτά μέσα στην “Allianz Arena” στο ματς που άνοιξε την αυλαία του γερμανικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ. Στο 24ο λεπτό ο Γκνάμπρι έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Λεβαντόφσκι με προβολή μέσα από τη μικρή περιοχή άνοιξε το σκορ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι Βαυαροί ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Μίτελσταντ. Ο διαιτητής όμως, δεν υπέδειξε κάποια παράβαση.

Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και όχι μόνο ισοφάρισαν, αλλά πήραν και προβάδισμα. Όλα αυτά μέσα σε δύο λεπτά. Στο 36′ ο Λουκεμπάκιο έκανε ωραία κίνηση, βρήκε λίγο χώρο και σούταρε. Η μπάλα κόντραρε στον Ιμπίσεβιτς και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1. Δύο λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης έβγαλε εξαιρετική πάσα στον Γκρούγιτς. Αυτός μπήκε στην περιοχή, πέρασε τον Νόιερ και έκανε το 1-2.

Οι παίκτες του Κόβατς μπήκαν στο δεύτερο μέρος με σκοπό να γυρίσουν το ματς. Οι δύο πρώτες ευκαιρίες τους όμως σταμάτησαν στον Γιάρσταϊν. Η αρχή έγινε με το σουτ του Τολισό στο 51′ και μετά τη σκυτάλη πήρε ο Γκνάμπρι με τον ίδιο τρόπο στο 56′.

Δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι. Ο Γκρούγιτς ανέτρεψε εκτός φάσης τον Λεβαντόφσκι και ο διαιτητής υπέδειξε την παράβαση αφού συμβουλεύτηκε το VAR. Ο Πολωνός ανέλαβε την εκτέλεση και έφερε το ματς στα ίσια (2-2). Στο 85′ ο Γκνάμπρι είχε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση.