Το πάλεψε σαν Λιοντ-Άρη

Τριάρα, 34 τελικές αλλά αποκλεισμός για τον ηρωικό Άρη από την Μόλντε.

Μέσα σε ένα κατάμεστο Κλεάνθης Βικελίδης ο Άρης νίκησε με τριάρα την πρωτοπόρο του Νορβηγικού πρωταθλήματος Μόλντε αλλά λόγω του εκτός έδρας γκολ του Μπολί στο 105 λεπτό,  η Νορβηγική ομάδα πήρε την πολυπόθητη πρόκριση για τα play-offs του Γιουρόπα Λίγκ.

Πριν την ανάλυση του αγώνα πρέπει να κάνουμε ιδιαίτερη μνεία στον κάκιστο Ιρλανδό διαιτητής Ρόμπερτ Χάρβει  ο οποίος εξόφθαλμα δεν μπόρεσε να διαχειριστεί ευρωπαικό αγώνα τέτοιου βεληνεκούς και υπέπεσε σε λάθη κυρίως σε βάρος του Άρη θυμίζοντας τον Πόσον με τον ΠΑΟΚ το βράδυ της Τρίτης.

Στα αγωνιστικά ο Άρης επικράτησε στον αγωνιστικό χώρο στο α’ ημίχρονο και σκόραρε 2 φορές. Το πρώτο με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ από τον Ματίγια στο 25 λεπτό, ενώ το δεύτερο με πλασέ του Δεληζήση στο 37 λεπτό. Πολλές φάσεις έγιναν από τον Άρη Θεσσαλονίκης  που απείλησαν τους Νορβηγούς κλείνοντας τους στην άμυνα, με κυριότερη το σουτ του Ντιγκινί στο 38 λεπτό. Αντέδρασε ο Άικρεμ στο 1-0 στο 26 λεπτό και με έξυπνη εκτέλεση φάουλ  λίγο έλειψε να σκοράρει ο Νορβηγός αιφνιδιάζοντας τον Κουέστα. Όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και χτύπησε στο δοκάρι, με τον κίνδυνο για τους κιτρινόμαυρους να απομακρύνεται .

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης έψαξε αρχικά τον τρίτο γκολ που θα ισοφάριζε το πρώτο ματς και θα το έστελνε στην παράταση, το οποίο πέτυχε ο Ντιγκινί στο 84 λεπτό με προβολή, κάνοντας το γήπεδο να σείεται και τον Παντελίδη να συγκινείται από τον ηρωισμό των παικτών του . Κορχούτ, Λάρσον, Σάσα, Ντικινί, Γιουνές όλοι είχαν καθαρές ευκαιρίες για γκολ αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν το 4-0 και να δώσουν την πρόκριση . Η υπεροχή του Άρη ήταν φανερή παρόλο που μετά το 80 λεπτό η κούραση ήταν φανερά ζωγραφισμένη στις εκφράσεις των προσώπων των παικτών. Άξιο αναφοράς  αποτελεί η φάση με τον Ιντέγε στο 70 λεπτό, η οποία αποτέλεσε η κλασσικότερη ευκαιρία για γκολ.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση εκεί που ο Άρης  είχε στην διάθεση του 2 αλλαγές ενώ οι Νορβηγοί μόνο 1 ακόμη. Από τα πρώτα λεπτά η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε δυναμικά στον αγώνα, προσπάθησε μέχρις εσχάτων αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει το πολυπόθητο γκολ. Ενώ το γκολ του Μπολί στο 105 λεπτό, ο οποίος κρέμασε με λόμπα τον Κουέστα ήταν μοιραίο. Ο Μπολί έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στους Νορβηγούς, αφού με το εκτός έδρας γκολ ο Άρης ήθελε 2 γκολ για να πάρει την πρόκριση.

Στο β’ ημίχρονο της παράτασης ο Άρης συνέχισε να κυριαρχεί στο γήπεδο, κάνοντας αξιομνημόνευτες ευκαιρίες,  με πιο σημαντική το χαμένο σουτ του Γιουνές τετ-α-τετ με τον Κράνιντζ στο 115 λεπτό. Ανά λεπτό ο Άρης έκανε ευκαιρίες αλλά τελικά δεν κατάφερε να σκοράρει  και να πάρει την πρόκριση. Το τελικό 3-1 στερεί την πρόκριση για τους κιτρινόμαυρους, παρά την εκπληκτική προσπάθεια των ποδοσφαιριστών του Παντελίδη και τις 34 τελικές προσπάθειες του Άρη.

Ηρωικός αποκλεισμός για Άρη, ο οποίος πλήρωσε τα λάθη του πρώτου ματς  στην επικράτηση με 3-0 της Μόλντε στην Νορβηγία. Επόμενος ευρωπαικός αντίπαλος για την Μόλντε είναι η Σερβική Παρτιζάν Βελιγραδίου για τα play-off του Γιουρόπα Λίγκ, ενώ ο Άρης θα επικεντρωθεί στις εγχώριες υποχρεώσεις αρχής γενομένης την Κυριακή 25 Αυγούστου εντός έδρας με τον ΟΦΗ.