Άρσεναλ-Μπέρνλι: 2-1 Ντουέτο φωτιά… και άντε γειά

Εξαιρετική εμφάνιση της Άρσεναλ, η οποία ξεπέρασε το εμπόδιο της σκληροτράχηλης Μπέρνλι με 2-1.

Σε ένα κατάμεστο Έμιρειτς η Άρσεναλ ξεπέρασε νικηφόρα το εμπόδιο της Μπέρνλι, νικώντας με 2-1 την ομάδα του Σον Ντάις στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ. Και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, απλώς η Άρσεναλ έκανε πρώτη τις δύο πιο μεγάλες φάσεις του αγώνα με τον Θεμπάγιος στο 5′ και τον Λακαζέτ στο 12′ μετά από επαναφορά του Παπασταθόπουλου. Το πολυπόθητο γκολ επιτεύχθει στο 13 γκολ μετά από εξαιρετική κίνηση του Λακαζέτ. Ο Γάλλος επιθετικός αν και πεσμένος στο χόρτο και έχοντας από πάνω του, τους Πίτερς και Μί κατάφερε να βρει χώρο και να σκοράρει δείχνοντας ότι είναι αξίζει τον τίτλο του σκόρερ ολκής αφού το γκολ του είναι για σεμινάριο.

Η Μπέρνλι δεν απογοητεύτηκε ούτε έμεινε πίσω αλλά πίεσε τους Κανονιέρηδες και λίγο έλειψε να σκοράρει με την κεφαλιά του Μπάρνς στο 17′ και του Μακνίλ στο 27′.  Κυριάρχησε η Μπέρνλι σε αυτό το δεκάλεπτο και αυτή η πίεση απέδωσε καρπούς αφού ο Μπάρνς στο 43 λεπτό ακάλυπτος από τον Νταβίντ Λουίζ και τον Σωκράτη εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία όλης της άμυνας και χωρίς να αφήσει περιθώριο στον Λένο σκόραρε για το 1-1. Η Άρσεναλ βλέποντας την ισοφάριση αντέδρασε και πολιόρκησε την άμυνα της Μπέρνλι, στο σημείο που έβαλε γκολ με τον Νέλσον στο 45+1′ , αλλά ακυρώθηκε γιατί ο Μονρεάλ που έκανε την μπαλιά ήταν οφσαίντ

Γενικά υπήρχε εκνευρισμός και αγωνία στο γήπεδο στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου και αυτό φάνηκε κυρίως στο 48 λεπτό όπου άργησαν στην Μπέρνλι να εκτελέσουν το πλάγιο και σφύριζε όλο το γήπεδο αλλά και ο Έμερι έκανε παρατήρηση στους αντιπάλους για αυτήν την καθυστέρηση. Τα σουτ του Ομπαμεγιάνγκ στο 51′ και στο 59′, του Πεπέ στο 57′ αλλά και του Θεμπάγιος στο 63′ δεν στάθηκαν ικανά για να δώσουν το προβάδισμα ξανά στους γηπεδούχους.

Κάτι που κατάφερε ο Γκαμπονέζος επιθετικός των Κανονιέρηδων στο 64 λεπτό , ο οποίος πήρε την μπάλα έξω από την μεγάλη περιοχή, πέρασε τους αντιπάλους, βρήκε την ανοιχτή γωνία του Πόουπ και σκόραρε διαμορφώνοντας το τελικό 2-1. Άξιο σημείωσης αποτελεί η φοβερή ενέργεια του Θεμπάγιος να κλέψει την μπάλα και να τροφοδοτήσει τον Ομπαμεγιάνγκ. Μετά από το 2-1 υπήρξε μια χαλαρότητα στο παιχνίδι κυρίως των γηπεδούχων με την Μπέρνλι να προσπαθεί να εκμεταλλευτεί αυτή τη ραθυμία της Άρσεναλ στο 80 λεπτό. Παρόλα αυτά πιο κοντά ήταν το 3-1 αφού ο Τορέιρα με ένα δυνατό σουτ δυσκόλεψε στο 89 λεπτό τον Πόουπ, ο οποίος απέκρουσε πολύ δύσκολα μόνο με την δεξιά παλάμη, ενώ το τετ-α-τετ του Ομπαμεγιάνγκ που χάθηκε στο 92′ θα μπορούσε κάλλιστα να τελειώσει ότι ελπίδες είχαν οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων.