Αθλέτικ Μπιλμπάο-Μπάρτσα: 1-0 Πλήρωσε την μετριότητα της ( pics+vid)

Με ψαλιδάκι του Αντούριθ στο 88 λεπτό η Μπιλμπάο πήρε πολύτιμο τρίποντο ενάντια στην Μπαρτσελόνα.

Το Ισπανικό πρωτάθλημα ξεκίνησε σήμερα Παρασκευή με την Μπαρτσελόνα να ταξιδεύει στην χώρα των Βάσκων στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής. Κατάμεστο το Σαν Μαμές και όσοι βρέθηκαν εκεί δημιούργησαν μια μαγική και μοναδική ατμόσφαιρα αλλά έζησαν και μια σπουδαία εμπειρία.

Η Μπαρτσελόνα αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Μέσι άλλα και χωρίς Κοουτίνιο που οδεύει προς Μπάγερν Μονάχου, ενώ ο Σουάρεζ δεν βρισκόταν σε καλή κατάσταση και αντικαταστάθηκε στο 37 λεπτό από τον Ραφίνια.

Νωχελικά ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες, με τον Ινάκι Γουίλιαμς να απειλεί στο 6 λεπτό αλλά και στο 15 λεπτό την εστία του Τερ Στέγκεν.  Το παιχνίδι δεν είχε θέαμα στο πρώτο ημίχρονο και οι Καταλανοί ήθελαν να συντηρήσουν πιο πολύ το 0-0 έτσι ώστε με ένα γκολ να πάρουν την νίκη. Δεν υπήρχε συγκέντρωση, ούτε ρυθμός και στις δύο ομάδες και αυτό φάνηκε στο 32 λεπτό όπου ο Σουάρεζ δεν εκμεταλλεύτηκε το λάθος γύρισμα του Ραούλ Γκαρθία στον τερματοφύλακα των Βάσκων. Η μπάλα έφτασε στον Ουρουγουανό στράικερ, ο οποίος μέσα στην μεγάλη περιοχή είχε μόνο τον Ουνάι Σιμόν να αντιμετωπίσει αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και ο κίνδυνος για τους Βάσκους απομακρύνθηκε. Η προβολή του Ραούλ Γκαρθία στο 36 λεπτό για την Μπιλμπάο, αλλά και το δοκάρι του Ραφίνια στο 44 λεπτό δεν ήταν ικανά για να ανοίξουν το σκορ.

Πιο δύνατα μπήκε η Μπαρτσελόνα στο δεύτερο ημίχρονο και πίεσε για γκολ με μεγαλύτερη ευκαιρία αυτή του Ραφίνια στο 51 λεπτό, οπού κοντραρίστηκε στο πόδι του Ουναι Νιούνιεθ. Το γκολ δεν ήρθε ούτε στο 70 λεπτό με τον Ράκιτιτς να είναι πολύ κοντά να ανοίξει το σκορ και τα πράγματα έγιναν δύσκολα και για τις δύο ομάδες αφού μετά το 78 λεπτό η κόπωση αλλά και η έλλειψη ρυθμού άρχισε να γίνεται αισθητή.

Όλα έδειχναν ότι το 0-0 θα παρέμενε στο ταμπλό του σκορ μέχρι το τέλος του αγώνα, αλλά με την είσοδο του Αντούριθ στο 87 λεπτό τα πράγματα άλλαξαν.  Μπορεί να είναι 38 ετών όμως ο έμπειρος Ισπανός επιθετικός γνωρίζει πολύ καλά την τέχνη του γκολ. Στο 88 λεπτό ο Αντούριθ με ψαλίδακι και βολ πλανέ μέσα στην μεγάλη περιοχή, εκτέλεσε τον Τερ Στέγκεν και σκόραρε για την Μπιλμπάο. Εκπληκτικό γκολ που δεν άφηνε περιθώρια απάντησης στους Καταλανούς και έδωσε ένα πολύτιμο τρίποντο στην Βασκική ομάδα. Αυτό ήταν το 172 γκολ για τον Αντούριθ, ο οποίος φέτος μπορεί να μην βγάλει πολλά ενενηντάλεπτα αλλά θα προσφέρει στην ομάδα του εκεί που χρειάζεται. Στο 91 λεπτό η κεφαλιά του Λεγκλέ μέσα στην μεγάλη περιοχή μετά από εκτέλεση φάουλ του Ραφίνια απείλησε τον Ουνάι Σιμόν που απομάκρυνε με γροθιές αλλά δεν έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας για τους Καταλανούς.