Ρεάλ Μαδρίτης: Η «άρρωστη» ντρίπλα του Γκιουλέρ! (vids)
Τότεναμ: Νέο «πλήγμα» ενόψει του ντέρμπι με την Άρσεναλ!
Ατλέτικο Μαδρίτης

Ατλέτικο: Νέα σεζόν, ίδιες συνήθειες (vid)

Με τον αγαπημένο της τρόπο ξεκίνησε τη νέα σεζόν η Ατλέτικο, καθώς επικράτησε στο "Γουάντα Μετροπολιτάνο" 1-0 της Χετάφε με σκόρερ τον Αλβάρο Μοράτα.

Καινούρια σεζόν ξεκίνησε, αλλά στην Ατλέτικο φαίνεται πως δεν άλλαξαν αρκετά πράγματα. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε επικράτησε με 1-0 της Χετάφε εντός έδρας, χωρίς να βγάλει μάτια με την απόδοσή της. Το γκολ ήρθε από τον Αλβάρο Μοράτα (23′), που έχασε και πέναλτι (56′), ενώ και οι δύο ομάδες τελειώσαν το ματς με 10 παίκτες (Λόντι 42′ – Μολίνα 38′).

Στην πρώτη (και μοναδική) αξιόλογη φάση του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα. Στο 23ο λεπτό ο Τρίπιερ έκανε πολύ καλή σέντρα από τα δεξιά και ο Μοράτα με ωραία κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 38′ η Χετάφε έμεινε με παίκτη λιγότερο. Ο Χόρχε Μολίνα γκρέμισε από πίσω τον Τόμας και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, μετά από συμβολή του VAR.

Τρία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, επήλθε η αριθμητική ισορροπία στο παιχνίδι. Ο Λόντι στην προσπάθειά του να πάρει μια κεφαλιά, έδωσε αγκωνιά στον Σουάρες και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Αξίζει να σημειωθεί, πως ελάχιστα λεπτά νωρίτερα είχε δει την πρώτη κάρτα για φάουλ.

Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε κάτι δραματικά στο παιχνίδι. Στο 56′ οι “Ροχιμπλάνκος” έχασαν τεράστια ευκαιρία να πετύχουν δεύτερο γκολ. Ο Ζοάο Φέλιξ μετά από ωραία ατομική ενέργεια κέρδισε πέναλτι, καθώς ανατράπηκε στην περιοχή από τον Γκονζάλες. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μοράτα, που είδε τον Σόρια να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στα τελευταία λεπτά, η Χετάφε ενέτεινε την πίεσή της στα καρέ της Ατλέτικο και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης. Αυτό θα μπορούσε να έρθει στο 86′, όταν ο Άνχελ έκανε πολύ καλό σουτ από τα όρια της περιοχής, αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Όμπλακ.