Ρεάλ Μαδρίτης: Επιβραβεύει τον πιο αδικημένο της με νέο συμβόλαιο
Ο Γιακουμάκης έσβησε τα αναθέματα και τις κατάρες με την πιο γλυκιά φωτογραφία (pic)
Μπαρτσελόνα: Με τον θεμέλιο λίθο της στα χαφ κόντρα στην Παρί
«Στο στόχαστρο της Σεβίλλης ο Βαγγέλης Παυλίδης»
Έσβησε το όνειρο της Λίβερπουλ για Τσάμπι Αλόνσο – Πήρε την απόφασή του ο Βάσκος
Ligue 1

Τη φ-Ρεν-αρε από νωρίς! (vid)

Σε κακό δαίμονα της Παρί έχει εξελιχθεί η Ρεν, καθώς την ανάγκασε σε ήττα με 2-1, που είναι η πρώτη της τη φετινή σεζόν, μόλις στη δεύτερη αγωνιστική.

Βλέπει την Παρί και κάτι παθαίνει η Ρεν. Μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου, η ομάδα του Ζουλιέν Στεφάν επικράτησε των Παριζιάνων και στο πρωτάθλημα, με 2-1 αυτή τη φορά. Μάλιστα, αυτή ήταν η πρώτη ήττα φέτος για την ομάδα του Τόμας Τούχελ, που προβλημάτισε με την απόδοσή της.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο και έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ στο 14ο λεπτό. Ο Καβάνι πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους μέσα στην περιοχή, αλλά η κεφαλιά του χτύπησε στο αριστερό δοκάρι. Στο 36′ όμως, οι Παριζιάνοι άνοιξαν το σκορ μετά από ολέθριο λάθος στην αντίπαλη άμυνα. Ο Ντα Σίλβα δεν γύρισε σωστά την μπάλα στον Σαλίν και ο Καβάνι που παραμόνευε την έσπρωξε στα δίχτυα για το 0-1.

Τρία λεπτά αργότερα, οι πρωταθλητές απείλησαν ξανά. Ο Μπαπέ μπήκε στην περιοχή και σούταρε, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου, η Ρεν ισοφάρισε. Ο Τραορέ βρήκε τον Νιάνγκ μέσα στο όριο της περιοχής. Αυτός αφού κοντρόλαρε, γύρισε ωραία και με υποδειγματικό πλασέ έκανε το 1-1.

Στην πρώτη φάση του δευτέρου μέρους οι γηπεδούχοι έφεραν τούμπα το ματς. Ο Καμαβίνγκα έκανε εξαιρετική σέντρα από τα δεξιά και ο Καστίγιο με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά σημείωσε το 2-1. Η Ρεν συνέχισε να πιέζει και στα επόμενα 15 λεπτά πέταξε δύο καλές ευκαιρίες. Στο 55′ το σουτ του Νιάνγκ σταμάτησε στον Αρεολά, ενώ στο 64′ το πλασέ του Ζελίν χτύπησε στο αριστερό δοκάρι. Στο 70′ ο Μπαπέ προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά το σουτ που έκανε έφυγε μόλις άουτ.