Σλόβαν Μπρατισλάβας – ΠΑΟΚ: 1-0 Όχι έτσι ρε ΠΑΟΚ

Ιδανικός αυτόχειρας ο ΠΑΟΚ στο 90+4 λεπτό δέχθηκε γκολ από κακή εκτίμηση της ανασταλτικής λειτουργίας . Εξαιρετική εμφάνιση και θα προσπαθήσει στην Θεσσαλονίκη να τα φέρει όλα... Τόυμπα

Ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Μπρατισλάβα εν όψει του πρώτου αγώνα των play-offs του Γιουρόπα Λίγκ. Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και για μεγάλο διάστημα στο α’ ημίχρονο ήταν ο κυρίαρχος στο κέντρο. Ο Ζαμπά άγγιξε το 1-0 με ένα σουτ του στο 7′ αλλά η μπάλα δεν έκανε το χατίρι στον Βραζιλιάνο αφού σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Γκράιφ.

Η Σλόβαν Μπρατισλάβας δεν έδινε εύκολα χώρους στην ομάδα του Φερέιρα και παρόλο που οι Σλοβάκοι υστερούσαν στην κατοχή μπάλας, πολλές φορές ανέβηκαν μπροστά και απείλησαν την εστία του Πασχαλάκη με ενδεικτικές φάσεις αυτές στο 9 λεπτό και στο 17 λεπτό.

Στο 25 λεπτό ο Μπίσεσβαρ έβγαλε μπαλιά διαβήτη μέσα στην καρδιά της άμυνας της Σλοβάκικης ομάδας αλλά ο Άκπομ δεν την πρόλαβε.  Γενικά η Σλόβαν δεν φοβήθηκε το παιχνίδι απλώς άφησε στον ΠΑΟΚ την πρωτοβουλία και οι Σλοβάκοι έπαιζαν  στο ματς κυρίως με αντεπιθέσεις.

Στο 46 λεπτό ο Μπίσεσβαρ για ακόμη μια φορά έβγαλε μπαλιά που απείλησε την άμυνα της Σλόβαν αλλά ο Πέλκας δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή για να σκοράρει, ενώ 7 λεπτά αργότερα πάλι ο Πέλκας με μπαλιά του Μπίσεσβαρ απείλησαν με προβολή του δεύτερου που δεν ήταν αρκετή για να ανοίξει το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβηκε ο ΠΑΟΚ και μέχρι το 58 λεπτό η ελληνική ομάδα είχε κλείσει τους Σλοβάκους στην μεγάλη περιοχή.  Ανέβηκε λίγο το επόμενο δεκάλεπτο η Σλόβαν αλλά δεν απείλησε την εστία του Πασχαλάκη, με τον ΠΑΟΚ μετά την έξοδο του Πέλκα να αλλάζει το σύστημα από 4-2-3-1 έγινε 4-4-2.

Στο 70 λεπτό ο Μεντβέντεφ έκανε φάουλ στον Μπίσεσβαρ και αντίκρισε την κίτρινη κάρτα, την πρώτη κίτρινη των Σλοβάκων. Είναι σημαντική αυτή η στιγμή γιατί ο Ολλανδός επιθετικός έδειχνε να πονάει και δεν σηκώθηκε αμέσως, βέβαια ο Μπίσεσβαρ ξεπέρασε γρήγορα το χτύπημα και σηκώθηκε για να λάβει θέση στο φάουλ του ΠΑΟΚ.

Στο 79 λεπτό ένα κακό φάουλ του Ντάγκλας Αουγκούστο άναψε τα αίματα και δημιούργησε εντάσεις μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων. Ο διαιτητής κατάφερε να τους χωρίσει μοιράζοντας κίτρινες κάρτες σε αυτούς που ξεκίνησαν την φάση. Οι Σλοβάκοι περίπου στο 80′ προσπάθησαν να απειλήσουν και γενικά  κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και τελικώς απείλησαν  στο 85′ για γκολ με τον Κρέσπο να σώνει τον ΠΑΟΚ.

Από το βολέ του Γκράιφ πίεσαν οι παίκτες της Σλόβαν Μπρατισλάβας τους κεντρικούς αμυντικούς του ΠΑΟΚ παρατηρώντας ότι λόγω της κούρασης πιθανόν να έκαναν λάθος και όταν η μπάλα έφτασε στον Πασχαλάκη, ο Έλληνας τερματοφύλακας δεν μπλόκαρε  την μπάλα με αποτέλεσμα οι παίκτες της Σλόβαν να βρεθούν μόνοι τους με άδειο τέρμα και ο κεντρικός αμυντικός Μιέντι Αμπένα ευρισκόμενος σε θέση φορ να πλασάρει σε κενή εστία στο 90+4 λεπτό για το 1-0. Ο ΠΑΟΚ έχασε ένα δικό του παιχνίδι, ήταν ο κυρίαρχος κακά τα ψέματα στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και θα πρέπει να αξιολογήσει φάσεις και καταστάσεις ώστε να αλλάξει το αποτέλεσμα την ερχόμενη Πέμπτη στην Θεσσαλονίκη.

Μετά το τέλος του αγώνα οι παίκτες της Σλόβαν άρχισαν τα πανηγύρια με τον κόσμο αφού το πρώτο βήμα έχει γίνει και έχουν τουλάχιστον στα χαρτιά προβάδισμα στην πρόκριση.