Νόριτς – Τσέλσι 2-3: Οι μικροί δικαίωσαν τον Λάμπαρντ

Η Τσέλσι νίκησε 2-3 την Νόριτς και το ματς καθάρισαν οι Τάμμυ Άμπραχαμ και Μείσον Μάουντ που δικαίωσαν για ακόμη μια φορά τον Λάμπαρντ,

Στο Κάροου Ρόουντ η Τσέλσι πήρε την πρώτη της νίκη επί Λάμπαρντ στην Πρέμιερ Λίγκ νικώντας την Νόριτς με 2-3. Οι Μπλε του Λονδίνου παρόλο που έπαιζαν  δυναμικά και στα προηγούμενα ματς , πάντα με κάποιον τρόπο δεν κατάφερναν να νικήσουν. Σήμερα παρόλο που ταΚκαναρίνια ανέβασαν πολύ τον δείκτη δυσκολίας, η ομάδα του Φράνκι κατόρθωσε και πήρε το πρώτο τρίποντο στην σεζόν. Άξιο αναφοράς αποτελεί ότι οι μικροί ( Μάουντ και Άμπραχαμ) που έφερε ο Λάμπαρντ μαζί του από την Τσάμπιονσιπ, τον δικαίωσαν και με δικά τους γκολ ήρθε το πολύτιμο τρίποντο. Είναι η πρώτη φορά που σκοράρουν δύο νεαροί παίκτες για την Τσέλσι σε επίπεδο Πρεμιέρ Λίγκ από το 1994 και αυτό είναι κάτι πολύ εντυπωσιακό.

Ο Άμπραχαμ άνοιξε το σκορ στο 3 λεπτό μετά από μια εξαιρετική μπαλιά του Αθπιλικουέτα και σουτάροντας σε πρώτο χρόνο ο MVP του αγώνα δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στο Κρουλ. Η αντίδραση ήταν άμεση και αυτή τη φορά το γκολ ήρθε από τον Κάντγουελ. Ο παίκτης της Νόριτς στο προηγούμενο ματς είχε κάνει 2 ασίστ για τον Πούκι, ενώ τώρα ο Φιλανδός επιθετικός με μια μπαλιά του έφερε σε εξαιρετική θέση  τον Κάντγουελ, ο οποίος δεν αστόχησε και στο 6′ ισοφάρισε για τα καναρίνια.

Η Τσέλσι βλέποντας να χάνει το πλεονέκτημα τόσο εύκολα, αντέδρασε και απείλησε την Νόριτς. Στο 17 λεπτό οι παίκτες του Λάμπαρντ εκμεταλλεύτηκαν το πρόβλημα στην ανασταλτική λειτουργία των γηπεδούχων και ο Μάουντ αφού πήρε την πάσα από τον Πούλισιτς, σύγκλινε στην μεγάλη περιοχή και εκτέλεσε τον Κρουλ σκοράροντας το 1-2.

Η Νόριτς έδειξε όμως ότι δεν χάνει εύκολα και ο Πούκι σκοράροντας τον 5ο του φετινό γκολ στην Πρέμιερ Λίγκ έφερε στα ίσα το παιχνίδι. Ο Πούκι βγήκε στην πλάτη της άμυνας, έκανε ένα δυνατό σουτ που δεν μπόρεσε να αποκρούσει ο Κέπα . Ο Ισπανός τερματοφύλακας της Τσέλσι όμως σταμάτησε το επικίνδυνο σουτ του Μπουεντία στο 38′ , το οποίο μπορούσε να κάνει τα πράγματα χειρότερα για τους Λονδρέζους.

Η Τσέλσι πίεσε για την νίκη και φάνηκε πως ήθελε περισσότερο το τρίποντο κάτι που κατόρθωσε με το γκολ του Άμπραχαμ στο 68 λεπτό. Ο Κόβασιτς από τη γραμμή του κέντρου έκανε δυνατή μπαλιά βρίσκοντας τον Άγγλο επιθετικό. Ο Άμπραχαμ έχοντας 2 αμυντικούς της Νόριτς να τον μαρκάρουν, ελίχθηκε ωραία και σούταρε λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή. Ο Κρούλ δεν μπόρεσε να αποκρούσει την συρτή βολίδα του Άμπραχαμ και η Τσέλσι πήρε ξανά το προβάδισμα με 2-3. Λίγο έλειψε να γίνει και το 2-4 αφού ο Ζιρού μόλις μπήκε στον αγωνιστικό χώρο πίεσε υπερβολικά στα όρια του φάουλ τον Κρουλ, με αποτέλεσμα ο Ολλανδός τερματοφύλακας να χάσει από τα χέρια του την μπάλα και να σκοράρει ο Ζούμα. Βέβαια το γκολ ακυρώθηκε και το σκορ έμεινε στο 2-3.

Καλό απόγευμα για τον Φράνκι σήμερα, με  μόνο ανησυχητικό ο τραυματισμός στα τελευταία λεπτά του Μάουντ κάτι που όμως δεν φαίνεται να είναι τόσο σοβαρό .