Ένας (τυχερός) παίκτης έζησε από κοντά και τις δυο ιστορικές προκρίσεις του Ολυμπιακού σε λίγες ώρες! (vid)
Δεν έμεινε τυχαία όρθιος ο Λούνιν στο πέναλτι του Μπερνάρντο Σίλβα (pic)
Σίνα: «Σκέφτηκα να ρωτήσω τον Τζολάκη πώς το έκανε, το χαρτάκι με βοήθησε» (vids)
Η «Equipe» διαφωνεί με τη Mundo Deportivo: «Ο Ζιντάν θέλει Γιουνάιτεντ»!
Κάθε Παρασκευή προσφορά* χωρίς κατάθεση στην ελληνική ρουλέτα της Betsson
«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)
Οζίλ: «Μπαρτσελόνα, έχεις… χαλάσει! Πάψε να μιλάς για διαιτητές»
Στον τελικό ο Ολυμπιακός, έκαναν το θαύμα τους τα «ερυθρόλευκα» πιτσιρίκια! (vids)
Αποκάλυψη Γκουαρντιόλα – «Ήθελε να φύγει! Εγώ φταίω, δεν του έδινα χρόνο…»
Αρτέτα: «Πάτε καλά; Βάζουμε τόσα γκολ και… λέτε πως έχουμε πρόβλημα»
Τα μεγάλα φαβορί για την Χρυσή Μπάλα – Bye, bye Μέσι! (pic)
Τσέλσι, πες αλεύρι – Επιστρέφει ο ανεπιθύμητος στο Λονδίνο!
Ρεάλ: Ακραία απόφαση του Αντσελότι – Διώχνει το μεγάλο αστέρι και… ξενέρα!
Ατλέτικο Μαδρίτης

Ατλέτικο με την αγαπημένη της συνταγή! (vid)

Με το αγαπημένο της 1-0, η Ατλέτικο πέρασε δύσκολα από την έδρα της Λεγανιές και έκανε το δύο στα δύο στην Λα Λίγκα.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης παρουσίασε δύο πρόσωπα, αλλά κατάφερε να κερδίσει στην έδρα της Λεγανές με 0-1. Oι παίκτες του Τσόλο Σιμεόνε “πέταξαν” ουσιαστικά το πρώτο ημίχρονο και έδειξαν ότι έχουν ακόμα πρόβλημα χημείας. Στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε συνολικά ένα τελείως διαφορετικό ματς. Η Ατλέτικο ανέβασε ρυθμό και το ίδιο προσπάθησαν να κάνουν και οι γηπεδούχοι. Οι «Ροχιμπλάνκος», εφόσον κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, κράτησαν σχετικά εύκολα το προβάδισμα τους και έκαναν το 2 στα 2 στην Λα Λίγκα. Χρυσή αλλαγή ο Βιτόλο, που έβαλε το γκολ της νίκης, μπαίνοντας ως αλλαγή.

To ματς

Το πρώτο ημίχρονο ήταν απελπιστικά κακό. Το “τέμπο” του παιχνιδιού ήταν πολύ χαμηλό και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην έχουμε φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Η Ατλέτικο είχε τον έλεγχο, χωρίς όμως να μπορεί να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα της Λεγανές. Το παιχνίδι της ήταν μονοδιάστατο και στηριζόταν κυρίως στα ανεβάσματα του Τρίπιερ από την δεξιά πλευρά. Από εκεί, προήλθε και η μοναδική αξιοσημείωτη ευκαιρία στο ματς. Στο 30’  Ο Τρίπιερ έκανε μια γλυκιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Μοράτα πρόλαβε να τσιμπήσει την μπάλα, αλλά το τελείωμα του δεν ήταν αρκετά δυνατό. Από εκεί και πέρα δεν άλλαξε τίποτα. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με την Ατλέτικο να έχει προβληματική εικόνα, κυρίως στην ανάπτυξή της.

Στην επανάληψη είδαμε ένα άλλο ματς. Κλέψιμο του Κόκε στο 50’, πανέμορφη σέντρα για τον Φέλιξ, αλλά ο 19χρονος αστόχησε στο «βολ πλανέ» που επιχείρησε. Στο 53’ η Λεγανές άγγιξε το γκολ. Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Σίλβα, με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Όμπλακ. Δοκάρι και για την Ατλέτικο στο 56’! Ο Μοράτα έβγαλε την σέντρα από δεξιά, ο Σαούλ έκανε την προβολή, με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι. Άμεση απάντηση από την Λεγανιές στο 57’! Ο Εράσο έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή του Όμπλακ, με τον τελευταίο να πέφτει και να διώχνει. Η αλλαγή του Σιμεόνε τον δικαίωσε δέκα λεπτά με τα την είσοδο του στο ματς. Ο Φέλιξ ταλαιπώρησε τον Σιόβα και έδωσε πολύ ωραία πάσα στον Βιτόλο. Αυτός πήρε την μπάλα λίγο έξω από την μικρή περιοχή, έκανε ωραίο πλασέ με το αριστερό και άνοιξε το σκορ για την Ατλέτικο στο 70’. Στο 84’, ο Μοράτα θα μπορούσε να κλειδώσει το ματς για την Ατλέτικο, στο τετ α τετ όμως, νικήθηκε από τον Σοριάνο. Τελευταία φάση του παιχνιδιού ήταν για την Λεγανιές, με τον Όμπλακ όμως να μπλοκάρει εύκολα.