Ρόμα-Τζενόα: 3-3 Ματσάρα και γκολάρες στην Ρώμη

Ματσάρα και γκολάρες στην Ρώμη, όμως Τζενόα και Ρόμα μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του Ιταλικού πρωταθλήματος η Ρόμα υποδέχθηκε την σκληροτράχηλη Τζενόα. Οι Τζιαλορόσι σκόραραν αμέσως στο 6 λεπτό με τον Ούντερ. Οι Ιταλοί δημοσιογράφοι παρομοίασαν τον Τούρκο σαν γρήγορο τραίνο και από ασσίστ του Τζεκό ο Ουντέρ σκόραρε από τις 12 γιάρδες.

Η Τζενόα αντέδρασε γρήγορα και μια μπαλιά του Ρομέρο στο 16 λεπτό έφερε πολύ κόσμο γύρω από την εστία του Λόπεθ της Ρόμας. Ο Πιναμόντι εκμεταλλεύτηκε τον άδειο χώρο και με ένα πολύ ωραίο σουτ εκτέλεσε τον Λόπεθ και έφερε το ματς στα ίσα.

Οι Ρωμαίοι όμως μπήκαν αποφασισμένοι στο γήπεδο για την νίκη και αυτό φάνηκε από το γκολ του Τζέκο στο 2-1. Ο Βόζνιος έδειξε ότι είναι ατραξιόν του Ιταλικού πρωταθλήματος και με ένα παλικαρίσιο γκολ έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Ρόμα. Μια μπαλιά του Κρισάντε βρήκε τον Τζέκο μέσα στην μεγάλη περιοχή και ο υψηλόσωμος επιθετικός πέρασε τρεις αμυντικούς, σούταρε όταν βρήκε χώρο και ανοιχτή γωνία και έκανε το 2-1.

Δεν πήγε η Ρόμα με το προβάδισμα στα αποδυτήρια , αφού οι Ροσσομπλού κέρδισαν πέναλτι στο 43′ και με εκτέλεση του Κρισίτο έγινε το 2-2.

Το σκορ ημιχρόνου ήταν 2-2 αλλά πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Κολάροφ με μια εκπληκτική εκτέλεση φάουλ έκανε το 3-2. Μυθική εκτέλεση από τον Σέρβο, ο οποίος έκανε μια εκτέλεση φάουλ που πρέπει να διδάσκεται σε σεμινάρια. 3ο προβάδισμα για την Ρόμα και οι παίκτες της ανακουφισμένοι αγκαλιάστηκαν αφού θεωρούσαν ότι είχαν πάρει το πολύτιμο τρίποντο.  Στο φάουλ του Κολάροφ η μπάλα όπως φάνηκε αργότερα μπήκε ολόκληρη μέσα, αλλά έπρεπε να υπάρξει και η επιβεβαίωση του goal line technology, το οποίο ισοπέδωσε κάθε αμφισβήτηση.

Δεν ξεκίνησε με τρίποντο η Ρόμα και για αυτό ευθύνεται κυρίως ο Κουαμέ της Τζενόα.  Στο 70′ ο Κιγκλιόνε έκανε ένα γέμισμα από τα δεξιά και βρήκε τον Κριστιάν Κουάμε , ο οποίος με κεφαλιά ψαράκι νίκησε τον Λόπεθ διαμορφώνοντας το τελικό 3-3.