Ούνιον Μπερλίν-Μπ. Ντόρτμουντ: 3-1 Ήττα-σοκ για τους Βεστφαλούς

Τριάρα της νεοφώτιστης Ούνιον Βερολίνου επί της Ντόρτμουντ ( 3-1)

Στην πρώτη της χρονιά στην Μπουντεσλίγκα βρίσκεται η Ουνιόν Μπερλίν και μόλις στην τρίτη αγωνιστική κατάφερε να κάνει την έκπληξη. Οι πρωτευουσιάνοι νίκησαν με 3-1 την δευτεραθλήτρια Μπορούσια Ντόρτμουντ και με αυτό το σκορ εξέπληξαν όλο το ευρωπαικό ποδόσφαιρο.

Ο Μπούτλερ άνοιξε το σκορ για την Ουνιόν στο 22′. Ο Τρίμμελ έκανε την εκτέλεση του κόρνερ συρτά και βρήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή τον Μπούτλερ, ο οποίος με μια συρτή βολίδα άνοιξε το σκορ υπέρ των γηπεδούχων .

Η Ντόρτμουντ αντέδρασε με το γκολ του Πάκο Αλκάθερ στο 25′. Πολύ όμορφα έπαιξαν την μπάλα οι Βεστφαλοί και ο Σάντσο που βγήκε από τα δεξιά με μια μπαλιά έβγαλε τον Ισπανό  επιθετικό σε θέση για γκολ και με τον Γκικίεβιτς εξουδετερωμένο. Με μια προβολή σε άδειο τέρμα ο Πάκο Αλκάθερ έφερε το ματς στα ίσια.

Στο 50 λεπτό όμως ο Μπούτλερ πάλι κατάφερε να σκοράρει και να δώσει στους γηπεδούχους για ακόμη μια φορά το προβάδισμα. Η Ούνιον Μπερλίν βγήκε στην αντεπίθεση αλλά ο Μπούρκι με απόκρουση αποσόβησε το κίνδυνο. Το ριμπάουντ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή πήρε ο Μπούτλερ που εκμεταλλευόμενος τον Μπούρκι που ήταν εκτός θέσης, την αδράνεια της άμυνας της Ντόρτμουντ αλλά και την άδεια γωνία του τέρματος σούταρε δυνατά συρτά αριστερά και έκανε το 2-1.

Το τελικό 3-1 έγινε στο 75 λεπτό μετά από έναν καλό συνδυασμό των παικτών της Ούνιον Μπερλίν. Έχοντας αυτοπεποίθηση οι γηπεδούχοι με τις μπαλιές και την μπάλα κάτω διείσδυσαν στην άμυνα της Ντόρτμουντ και κατάφερε να σκοράρουν και τρίτο τέρμα.  Ο προωθημένος από τα αριστερά Μπέκερ βρήκε μέσα στην μικρή περιοχή τον Άντερσσον, ο οποίος ξεμαρκάριστος νίκησε τον Μπούρκι από κοντά με πλασέ και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.