Μπαρτσελόνα: Οι τρεις εγγυήσεις του Λαπόρτα που άλλαξαν την απόφαση του Τσάβι
Κλοπ: «Τα κάναμε όλα λάθος με Έβερτον, συγνώμη από τους οπαδούς μας»
Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έδωσε… στεγνά την Μπάγερν και αποκάλυψε το φαβορί για τον πάγκο της!
Ούτε τα προσχήματα ο Τέμπας: «Είμαι Ρεάλ και χαίρομαι που θα έρθει ο Μπαπέ»!
Ρεάλ Μαδρίτης

Αγχώθηκε αλλά είχε Μπενζεμά η Ρεαλ!

Σε ένα βροχερό μεσημέρι, η Ρεάλ έστω και δύσκολα, κατάφερε να πάρει την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα. 2 γκολ ο Μπενζεμά! Ντεμπούτο ο Αζάρ!

Σε ένα κι αλλιώς αγχωτικό μεσημέρι για την Ρεάλ λόγω των δύο προηγούμενων “στραβοπατημάτων”, η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν αν και κινδύνεψε, πήρε το τρίποντο απέναντι στην Λεβάντε (3-2). Μεγάλος πρωταγωνιστής, ο Καρίμ Μπενζεμά που με τα 2 γκολ που σημείωσε έκανε την διαφορά. Τι κι αν  προηγήθηκε 3-0 στο ημίχρονο, η Λεβάντε στην επανάληψη είχε τις απαντήσεις και έβαλε δύσκολα στην Ρεάλ, μειώνοντας σε 3-2. Το ματς τελείωσε με άγχος, καθώς μερίδα των οπαδών άρχισε να αποδοκιμάζει. Παρόλα αυτά, οι “Μαδριλένοι” έστω και δύσκολα κράτησαν τη νίκη ως το τέλος. Ντεμπούτο για τον Αζάρ, που μπήκε στο 60ο λεπτό.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή ήρθε στο 17′ για την Ρεάλ και τον Κρόος. Ο Γερμανός πήρε το “ριμπάουντ” μετά από “αναμπουμπούλα” στην περιοχή. Σούταρε, αλλά η προσπάθειά του έφυγε κόρνερ. Στο 21′ ο Μπενζεμά προειδοποίησε, με το σουτ του όμως να αποκρούεται σε κόρνερ απο τον τερματοφύλακα της Λεβάντε. Στο 25′ είχαμε το 1-0. Ο Καρβαχάλ βρήκε με σέντρα ακριβείας τον Μπενζεμά και εκείνος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Στο 31′ ο Γάλλος διπλασίασε τα τέρματά του αλλά και της ομάδας του. Ωραία συνεργασία με τον Χάμες, με το πλασέ του Μπενζεμάνα να ολοκληρώνει με ιδανικό τρόπο την προσπάθεια. Στο 40′, η Ρεάλ νόμισε ότι “τελείωσε” το ματς με τον Κασεμίρο. Όμορφη ενέργεια από τον Βινίσιους, που έβγαλε με άδειο τέρμα τον άλλο Βραζιλιάνο κι αυτός δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 3-0. Image result for real madrid levante 3-2

Στην επανάληψη είδαμε ένα εντελώς διαφορετικό ματς. Μόλις στο 49′ ο Μαγιοράλ μείωσε για την Λεβάντε. Στο 58′ ο Μπενζεμά σπατάλησε τεράστια ευκαιρία να κάνει “χατ τρικ”. Στο 66΄ο Αζάρ έχασε την πρώτη του ευκαιρία με την νέα του ομάδα, μετά από μια πολύ όμορφη ατομική ενέργεια. Στο 75′ τα σύννεφα άρχισαν να πυκνώνουν πάνω από το ήδη βροχερό “Μπερναμπέου”. Ο Μελέρο, με όμορφη κεφαλιά έπειτα απο κόρνερ, έκανε το 3-2 και άγχωσε τους Μαδριλένους. Από τότε, το σκορ και το κοινό άγχωνε την Ρεάλ,που το μόνο που περίμενε ήταν το τελικό σφύριγμα. Στο 92′ λίγο έλλειψε από το να είχαμε “εγκεφαλικά”. Ο Μαγιοράλ επιχείρησε να ισοφαρίσει με κεφαλιά μετά από φάουλ, ο Κουρτουά όμως είχε απάντηση και κράτησε τους 3 βαθμούς.