Ήταν Ρεάλ… η Σοσιεδάδ

Μεγάλη Ρεάλ Σοσιεδάδ έδειξε ότι στο σπίτι της φέτος αυτή έχει το πάνω χέρι και στα ντέρμπι

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ έδειξε ότι το γήπεδο Ανοέτα είναι μια δύσκολη έδρα και ότι είναι δύσκολο ακόμη και μια μεγάλη ομάδα να πάρει αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι νίκησε με 2-0 και έκαναν πιο δύσκολο για την Ατλέτικο την κούρσα του τίτλου.

Η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Νορβηγού Όντεργκααρντ στο 58 λεπτό. Ο Μερινό παρά τους δεκάδες αμυντικούς γύρω από τον Νορβηγό,  κατάφερε να τον βρει στην καρδιά της άμυνας και ο Όντεγκααρντ με έναν ελιγμό ξέφυγε από τους αμυντικούς, βρήκε ελεύθερο χρόνο σούταρε και έστειλε την μπάλα μέσα στην εστία του Όμπλακ.

3 λεπτά αργότερα ο Μονρεάλ διπλασίασε τα τέρματα για τους Βάσκους και διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Ο Όμπλακ απέκρουσε μια κεφαλιά μέσα στην μεγάλη περιοχή αλλά το ριμπάουντ το πήρε ο Μονρεάλ, ο οποίος με εξουδετερωμένο τον Όμπλακ σημείωσε το δεύτερο γκολ της ομάδας του.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ με αυτή τη νίκη έφτασε στους 7 βαθμούς και στην 6η θέση σε 4 αγωνιστικές, ενώ ανάγκασε την Ατλέτικο Μαδρίτης να χάσει για πρώτη φορά και να χαλάσει το αήττητο των τριών αγώνων που είχε.