Επίσημο: Μπαρτσελόνα και Τσάβι μαζί για άλλη μια σεζόν
Αντσελότι για Τσάβι: «Πήρε τη σωστή απόφαση, έχει κάνει δουλειά στην Μπαρτσελόνα»
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα «κανόνια» ηχούν και η UEFA έθεσε το δίλημμα (pic)
Γιουνάιτεντ: O αρχηγός άργησε αλλά πήρε μπροστά (stats)
Home Page

Τους… «ξέρανε» με Τζέκο (vid)

Χάρις τη κεφαλιά του Έντιν Τζέκο στις καθυστερήσεις οι Ρόμα πήρε σημαντική νίκη απέναντι στην Μπολόνια και πλέον είναι στη 4άδα.

Η Μπολόνια υποδέχτηκε την Ρόμα στην έδρα της με σκοπό να διατηρήσει την πολύ καλή της φετινή πορεία αλλά στο τέλος μίλησε ο Τζέκο. Οι γηπεδούχοι ήθελαν να κρατήσουν τη 4η θέση που η αλήθεια είναι ότι φέτος την αξίζουν παίζοντας πολύ ωραίο ποδόσφαιρο.

Από την άλλη οι Ρωμαίοι που για άλλη μία χρονιά δεν ξεκινούν με καλούς οιωνούς θέλουν να μπουν σφήνα στη 4άδα.

Το πρώτο μέρος δεν είχε τις πολύ μεγάλες φάσεις ούτε από τους γηπεδούχους αλλά ούτε και από τους φιλοξενούμενους. Η Ρόμα έψαχνε το γκολ αλλά δεν μπορούσε να πλησιάσει την αντίπαλη εστία με αξιώσεις. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το ίδιο σκορ.

Στο δεύτερο μέρος όμως όλα άλλαξαν. Ένα φάουλ εκτός περιοχής ήταν αρκετό για να φέρει τους Ρωμαίους μπορστά στο σκορ. Πάντα χάρις στην τεχνική κατάρτιση και την ευστοχία του σπεσιαλίστα του είδους Αλεξάντερ Κολάροφ.

Η Μπολόνια όμως ήταν έτοιμη για την απάντησή της. Δεν πέρασαν καν 5 λεπτά όταν οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι. Ο Σένσι ανέλαβε την εκτέλεσή του και έκανε το 1-1.

Το παιχνίδι όμως έκρυβε το καλύτερο για το τέλος. Η Ρόμα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη κατάφερε να πάρει την νίκη χάρις τον Έντιν Τζέκο ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-2.