Παρί-Ρέμς: 0-2 Η Ρέμς σόκαρε το Παρίσι (video)

Γκέλα για τους Παριζιάνους εντός έδρας από την Ρεμς ( video).

Η Παρί δεν μας έπεισε με το ξεκίνημα της και πάντα ήταν κοντά στην γκέλα, η οποία τελικώς έγινε σήμερα. Η μαχητική Ρέμς κατάφερε να φύγει με το τρίποντο της νίκης από το Παρίσι και να αναρριχηθεί στην 8η θέση της βαθμολογίας με 11 βαθμούς.

Στο 6 λεπτό ο Τσούπο Μότινγκ με τακουνάκι μέσα στην μεγάλη περιοχή έχασε μια μοναδική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούοχους. Οι Παρέντες στο 10′ και Νευμάρ στο 26′ έφθασαν επίσης κοντά στο γκολ για την Παρί, αλλά η Ρέμς ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Καμαρά στο 29′.

Ο Μινέτσι έκανε μια μπαλιά στην μεγάλη περιοχή και βρήκε το κεφάλι του Καμαρά, ο οποίος άνοιξε το σκορ. Η Παρί με τον Ντι Μαρία στο 45′ βρέθηκε κοντά στην ισοφάριση με κλασική φάση για γκολ αλλά το σκορ ημιχρόνου έμεινε στο 0-1.

Μοναδικές ευκαιρίες έχασε η Ρεμς για το 0-2 με την κεφαλιά του Αμπντελχαμίντ στο 45′ και το δοκάρι του Ουντίν που καρδιοχτύπησε τους Παριζιάνους στο 77′.

Η Παρί ζήτησε πέναλτι για κράτημα που έγινε στο Σαράμπια στο 58′, οπού με γυμνό μάτι η φάση δικαιώνει τους γηπεδούχους αλλά τελικώς ο διαιτητής αποφάσισε πως δεν υπάρχει παράβαση.

Η Παρί αγχώθηκε όσο τα λεπτά περνούσαν αλλά ο Ντι Μαρία στο 84′ δεν κατάφερε και πάλι να σκοράρει από κοντά.  Η κλεψύδρα του αγώνα τελείωνε και οι γηπεδούχοι έπρεπε να συμβιβαστούν με το αποτέλεσμα, ενώ το κερασάκι στην τούρτα ήταν το αποτυχημένο μεν αλλά εύστοχο ψαλιδάκι του Ντία στο 94′ διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 0-2.