Η Μπάγερν Μονάχου θέλει ξανά στον πάγκο της τον Νάγκελσμαν!
Η Τσέλσι διέσυρε την Έβερτον, με ιστορική εμφάνιση από τον Κόουλ Πάλμερ! (vid)
Πλησιάζει το τέλος ενός θρύλου: Ο Μίλερ ετοιμάζεται για απόσυρση!
Τσέλσι: Ο Πάλμερ ολοκληρώνει το χατ-τρικ με ιδανικό σκάψιμο – Σκοράρει και ο Τζάκσον! (vids)
Γκολάρα του Πάλμερ, ο οποίος με «δίμπαλο» καθαρίζει την Έβερτον! (vids)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ο Τεν Χαγκ σκέφτεται να κάνει «πειράματα» στο Κύπελλο!
Προπονητής της Ρεάλ συνεχάρη τον Αλόνσο για το ιστορικό τρόπαιο! (pic)
Η τεχνολογία μίλησε – Ο «υπολογιστής» αποκάλυψε τον πρωταθλητή της Premier League!
Ο Τσάβι… νευρίασε: «Έλεος! Παίζουμε μια πρόκριση, μην ασχολείστε με μένα»
Mάντσεστερ Σίτι, Άρσεναλ, Λίβερπουλ: Κι εγώ που ζω σε Déjà Vu!
Ο Νέβιλ γλεντάει τον Κλοπ: «Τόσο μπορούν, τόσο παίζουν! Δες το ρόστερ…»
Κριστιάνο: Το είχε βάλει από το σπίτι του – Η ΓΚΟΛΑΡΑ που κέρδισε το βραβείο Πούσκας (vid)
Team Of the Week: Η ενδεκάδα φόβητρο της αγωνιστικής – Σκέτη τρέλα και… υπόκλιση (vid)
«Αυτός φταίει για την ήττα της Άρσεναλ» – Νέβιλ και Μέρσον… τα έχωσαν!
Ρεάλ, μια γροθιά – Οι δύο τραυματίες θέλουν να πάνε στο Μάντσεστερ για την πρόκριση!
Μπάγερν Μονάχου

Μπάγερν, μπαλάρα και πρωτιά! (vid)

Αποδίδοντας ανά διαστήματα εξαιρετικό ποδόσφαιρο, η Μπάγερν Μονάχου πέρασε με 3-2 από την έδρα της Πάντερμπορν και έτσι ανέβηκε στην κορυφή της Μπουντεσλίγκα.

Η κορυφή του γερμανικού πρωταθλήματος είναι συνυφασμένη με την ομάδα της Μπάγερν Μονάχου. Η ομάδα του Νίκο Κόβατς είχε σε μεγάλη μέρα τους Κουτίνιο και Γκνάμπρι και επικράτησε με 3-2 εκτός έδρας της Πάντερμπορν. Έτσι, εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Λειψίας και ανέβηκε στην πρώτη θέση της Μπουντεσλίγκα.

Η υπεροχή των φιλοξενούμενων στο πρώτο μέρος ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 7ο λεπτό με τον Λεβαντόφσκι να μην μπορεί να σκοράρει με δυνατό σουτ. Στο 13′ ήρθε η σειρά του Κομάν να απειλήσει, με το σουτ του όμως να έχει παρόμοια κατάληξη με του συμπαίκτη του. Δύο λεπτά αργότερα, οι Βαυαροί κατάφεραν να σκοράρουν. Ο Κουτίνιο με εξαιρετική μπαλιά βρήκε τον Γκνάμπρι μέσα στην περιοχή κι αυτός με προβολή έκανε το 0-1. Στο 31′ ο Κομάν δοκίμασε το πόδι του, χωρίς όμως να βρει στόχο.

Στο δεύτερο μέρος το ματς απέκτησε μια άγρια ομορφιά. Αρχικά, η Μπάγερν φάνηκε να το καθαρίζει με τον Κουτίνο να σκοράρει για το 0-2 μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια και ασίστ του Γκνάμπρι. Όμως, η Πάντερμπορν δεν παράτησε το παιχνίδι. Αρχικά, στο 68′ ο Πρόγκερ μείωσε σε 1-2 με ωραίο σουτ και ασίστ του Ντράγκερ. Στην επόμενη φάση, ο ίδιος παίκτης σπατάλησε τεράστια ευκαιρία για το 2-2, καθώς το σουτ του δεν βρήκε στόχο.

Στο 79′ η Μπάγερν ανέκτησε ξανά προβάδισμα 2 τερμάτων. Ο Σούλε βρήκε με τρομερή μπαλιά τον Λεβαντόφσκι κι αυτός νίκησε τον Χουτ με ωραίο πλασέ. Οι γηπεδούχοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Πέντε λεπτά μετά ο Κόλινς με ένα τρομερό μακρινό σουτ έκανε το 2-3, το οποίο όμως παρέμεινε μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η Μπάγερν ανέβηκε στην πρώτη θέση της Μπουντεσλίγκα με 14 βαθμούς σε 6 αγωνιστικές. Από την άλλη πλευρά, η Πάντερμπορν βρίσκεται ακόμα στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με μόλις 1 βαθμό.