Ντιναμό σκληρή, αλλά η Σίτι… αξία σταθερή! (vid)

Η Μάντσεστερ Σίτι δυσκολεύτηκε αλλά επικράτησε με 2-0 της Ντιναμό Ζάγκρεμπ! "Χρυσή" αλλαγή ο Ραχίμ Στέριλνιγκ, στο ύψος τους οι Κροάτες!

Η Μάντσεστερ Σίτι πήρε δύσκολα το τρίποντο απέναντι στην Ντιναμο Ζάγκρεμπ επικρατώντας με 2-0 εντός έδρας. Δύο στα δύο για την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα. Εξαιρετική εμφάνιση από τους Κροάτες που έφυγαν με το κεφάλι ψηλά από την Αγγλία παλεύοντας μέχρι το τέλος!

Το πρώτο ημίχρονο δεν ξεκίνησε με τον ιδανικό τρόπο για τους γηπεδούχους. Συγκεκριμένα στο 3′ ο Ρόντρι έπεσα άτσαλα στο έδαφος και όλοι στο «Έτιχαντ» έμειναν με… κομμένη την αναπνοή! Ο άσος των Άγγλων σφάδαζε, ωστόσο στο τέλος και με την βοήθεια του ιατρικού επιτελείου, ο ποδοσφαιριστής σηκώθηκε μέσα σε αποθέωση!

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι ήταν απόλυτα διαβασμένοι στο πρώτο ημίχρονο. Αντιθέτως η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα δεν είχε τις επιθετικές ιδέες που μας έχει συνηθίσει. Παρά το γεγονός των προσπαθειών του Νταβίντ Σίλβα κυρίως, το 0-0 έμεινε απόλυτα δίκαια μέχρι το τέλος του πρώτου μισού.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν, ώστε να βρουν το γρήγορο γκολ που θα τους… απαλλάξει από το άγχος. Στο 56′ ο Ραχίμ Στέριλνιγκ πέρασε στην θέση του Μπερνάρντο Σίλβα. Ο Άγγλος αποδείχθηκε… χρυσή αλλαγή. Συγκεκριμένα στο 66′ ο Στέρλινγκ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά από πάσα πάρε-βάλε από τον Μαχρέζ κάνοντας το 1-0!

Η Μάντσεστερ Σίτι πάλεψε για ένα δεύτερο γκολ προκειμένου να κλειδώσει την νίκη, ενώ οι Κροάτες πάλεψαν μέχρι το τέλος για να κλέψουν το ματς! Στο τελευταία λεπτό της αναμέτρησης και συγκεκριμένα στο 95′ ο Φοντέν έκανε το 2-0, όπου ήταν και το τελικό σκορ, ανακουφίζοντας τον Γκουαρντιόλα και τους συμπαίκτες του!