Η Λίβερπουλ πήρε το ματς της χρονιάς! (vid)

Σε ένα από τα καλύτερα ματς στην ιστορία του θεσμού, η Λίβερπουλ πήρε τελικά τεράστια νίκη 4-3 επί της συγκινητικής Σάλσμπουργκ!

Δεν υπάρχει το ματς που παρακολούθησαν όσοι πήγαν στο Άνφιλντ! Στο καλύτερο παιχνίδι της χρονιάς και όχι μόνο, η Λίβερπουλ κέρδισε την εκπληκτική Σάλσμπουργκ με 4-3. Όλα έδειχναν ότι θα κυλούσαν ήσυχα για τους «κόκκινους». Το 3-0 στο 36′ τους έδινε μεγάλη ασφάλεια. Η Σάλσμπουργκ όμως δεν τα είχε παρατήσει. Με μια εκπληκτική αντεπίθεση διαρκείας, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 60′ και να βάλει φωτιά στο ματς. Η Λίβερπουλ κατάφερε να πάρει την νίκη με το γκολ του Σαλάχ και να σωθεί από το «έμφραγμα». Πραγματικά ένα απόλυτα χορταστικό παιχνίδι, που προσέφερε πολλές συγκινήσεις. Ο Τσαν έκανε το ματς της ζωής του για τους φιλοξενούμενους, ενώ η συνεισφορά του Φιρμίνο στο σύνολο, ήταν για άλλη μια φορά καθοριστική.

To ματς

Πρώτη φάση στο παιχνίδι για την Σάλσμπουργκ στο 2′. Η μπάλα έφτασε στον Τσαν έξω από την περιοχή. Εκείνος, έκανε ένα δυνατό δεξί σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Από εκεί και πέρα, ξεκίνησε το πάρτι για την Λίβερπουλ! Στο 9′ ο Μανέ έκανε το 1-0  για τους «κόκκινους». Πήρε την μπάλα μπροστά από το κέντρο και αφού συνεργάστηκε με τον Φιρμίνο, άνοιξε το σκορ με ωραίο πλασέ.

Το 2-0 δεν άργησε να έρθει και ήταν γκολάρα! Ο Ρόμπερτσον μπήκε στην περιοχή σαν κρυφός σέντερ φορ. Οι συμπαίκτες του άπλωσαν το παιχνίδι φανταστικά, παίζοντας με την «μία», μέχρι η μπάλα να φτάσει συστημένη στον Σκωτσέζο και αυτός να την στείλει στα δίχτυα από κοντά. Στο 36′ η Λίβερπουλ ολοκλήρωσε το ξέσπασμά της με τον Σαλάχ να κάνει το 3-0. Ο Φιρμίνο σούταρε, ο τερματοφύλακας απέκρουσε και ο Αιγύπτιος είχε εύκολο έργο μπροστά στην ανυπεράσπιστη εστία. Η Σάσμπουργκ έδειξε σημάδια ζωής, με τον Τσαν να κάνει το 3-1 με ωραίο τελείωμα από το ύψος του πέναλντι στο 39′.

Στην επανάληψη, μια γκάφα του Άντριαν, παραλίγο να βάλει για τα καλά τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι. Ο τερματοφύλακας της Λίβερπουλ πήγε να κάνει μια παρακινδυνευμένη πάσα. Ο επιθετικός της Σάλσμπουργκ έβαλε το πόδι του, αλλά για κακή του τύχη, η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι. Στο 54ο λεπτό, o Μανέ αφού πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έστρωσε την μπάλα στον Βαϊνάλντουμ, αυτός όμως από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, η Σάλσμπουργκ έβαλε φωτιά στο παιχνίδι. Ο Τσαν  έκανε όμορφη σέντρα από αριστερά και ο Μιναμίνο με απευθείας βολέ έκανε το 3-2, κάνοντας τον Κλοπ να δυσανασχετεί από τον πάγκο του.

Η Σάλσμπουργκ δεν σταμάτησε όμως εκεί. Ο Χάλαντ που πέρασε ως αλλαγή, βρέθηκε ανενόχλητος σχεδόν πάνω στην γραμμή και έκανε εύκολα το απίστευτο 3-3(!!!) στο 60′. Η Λίβερπουλ όμως, παρά το σοκ της ισοφάρισης είχε απάντηση. Ο Φιρμίνο με μια τρομερή κεφαλιά, έβγαλε τον Σαλάχ μόνο του στην μικρή περιοχή. Ο Αιγύπτιος, δεν μπορούσε να αστοχήσει από εκεί και έδωσε την νίκη στην ομάδα του. Αυτό ήταν και το τελευταίο γκολ σε αυτό το ασύλληπτο ματς.