Ντόρτμουντ… αυτοκαταστροφική, Φράιμπουργκ για κορυφή! (vid)

Η Ντόρτμουντ κράταγε το τρίποντο στα χέρια της, ωστόσο η ασυνεννοησία στην άμυνα των Βεστφαλών χάρισε το γκολ της ισοφάρισης στην Φράιμπουργκ ( 2-2 ) !

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ φιλοξενήθηκε από την Φράιμπουργκ με τις δύο ομάδες να μένουν στο 2-2! Τρίτη σερί ισοπαλία για την ομάδα του Φαβρ, που ανέβηκε στους 12 βαθμούς. Από την άλλη η εξαιρετική Φράιμπουργκ έφτασε τους 14 και πάτησε κορυφή!

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους φιλοξενούμενος, καθώς πήραν σχετικά γρήγορα το προβάδισμα. Συγκεκριμένα, στο 20′ οι Βεστφαλοί άνοιξαν το σκορ με τον Βίτσελ. Ο Βέλγος σημείωσε ένα από τα ομορφότερα γκολ της καριέρας του. Με σουτ στην κίνηση, μετά από εκτέλεση κόρνερ έκανε το 1-0!

Οι φιλοξενούμενοι είχαν και άλλες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο και είχαν τον έλεγχο του αγώνα, με το 1-0 όμως να είναι και το σκορ ημιχρόνου.

Παρ’όλα αυτά οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι για να παλέψουν στο δεύτερο ημίχρονο. Μάλιστα, κατάφεραν να ισοφαρίσουν γρήγορα. Ο Βόλσμιντ με ωραία προσπάθεια έκανε το 1-1 και το άγχος μεταφέρθηκε ξανά στους φιλοξενούμενους.

Ωστόσο, μετά από μόλις τρία λεπτά ο Χακίμι έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους Βεστφαλούς, μετά από όμορφη ατομική ενέργεια, γράφοντας το 2-1. Η ομάδα του Φαβρ είχε ως πρωταρχικό στόχο να κρατήσει το υπέρ της σκορ. Ωστόσο, δεν τα κατάφερε καθώς στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και συγκεκριμένα στο 89′ ο Ακαντζί και Μπούρκι δεν συνεννοήθηκαν και η Φράιμπουργκ ισοφάρισε σε 2-2, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ…